ΧΑΝΙΑ

Αξιζε το "τρίποντο"! 0-0 με Ηρακλή

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός είχε τις μεγάλες ευκαιρίες με το μέρος του, τις οποίες δεν κατάφερε να κάνει γκολ μένοντας στο ισόπαλο 0-0 στο Καυτανζόγλειο απέναντι στον Ηρακλή.

Αποκορύφωμα ήταν το δοκάρι από το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Παπαχρήστου στο 81ο λεπτό, με τη χανιώτικη ομάδα να αποδεικνύεται πραγματικά άτυχη σε αυτή τη φάση.

Από εκεί και πέρα, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός είχε την ευκαιρία να "χτυπήσει" στο καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου με την προβολή του Σάλιακα που πέρασε άουτ μετά το γέμισμα από τον Κάσσο. Η επόμενη, τρίτη πολύ μεγάλη στιγμή που θα μπορούσε να έχει γίνει το 0-1 ήταν στο 65’ από το κόρνερ του Παπαχρήστου, που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι φέτος με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, με τον Φαζό από κοντά να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στον αντίποδα, ο Ηρακλής ήταν απειλητικός σε κάποιες στο α’ ημίχρονο, με πιο μεγάλη τη φάση του 35’ όταν ο Περόνε άνοιξε για τον Ρόβα που προχώρησε στην περιοχή του ΑΟΧ/Κισσαμικού αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Σε κάθε περίπτωση, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός συνεχίζει να δείχνει ότι είναι πού δύσκολο να χάσει. Ηθελε το θετικό αποτέλεσμα στη Θεσσαλονίκη, το οποίο πήρε, αν και βάσει ευκαιριών αδικείται και θα μπορούσε κάλλιστα να έχει αναδειχθεί νικητής.

Το φιλμ του αγώνα

26’ Δυνατό σουτ από τον Παναγιωτούδη, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ στην πρώτη καλή φάση του αγώνα.
28’ Ο Κλέιτον πασάρει στον κενό χώρο για τον Ρόβα, που βρίσκεται απέναντι από τον Λαζαρίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΟΧ/Κισσαμικού αποκρούει με επιτυχία.
32’ Συνεργασία Ρίσκι - Αρναρέλλη, ο τελευταίος σεντράρει μέσα στην περιοχή για τον Κάσσο που πιάνει την κεφαλιά η οποία καταλήγει άουτ.
35’ Μεγάλη φάση για τον Ηρακλή, ο Περόνε ανοίγει στον κενό χώρο για τον Ρόβα, που αφού αποφεύγει το Τεγούση και τον Λαζαρίδη σουτάρει σε κενή εστία και ο Σισέ απομακρύνει σε κόρνερ.
39’ Σέντρα από τον Κουτρομάνο, η κεφαλιά του Περόνε δεν ανησυχεί τον Λαζαρίδη.
41’ Ο Σάλιακας δοκιμάζει από μακριά, χωρίς κάποια τύχη το σουτ.
42’ Ο Κάσσος πασάρει για τον Αρναρέλλη που σουτάρει με το σώμα του να είναι γυρισμένο προς την εστία, ο Καχριμάν σε καλή θέση μαζεύει.
43’ Σέντρα από τον Ρόβα, κεφαλιά ψαράκι του Κλέιτον, η μπάλα περνάει άουτ. Καλή φάση για τον Ηρακλή.
45’+ Μεγάλη φάση για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό να προηγηθεί στο ημίχρονο, από τη σέντρα του Κάσσου, η προβολή του Σάλιακα καταλήγει άουτ.
61’ Γύρισμα από τον Μπορίκο για τον Κλέιτον που δεν βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε, ο Λαζαρίδης μαζεύει.
65’ Μεγάλη φάση για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, από το κόρνερ του Παπαχρήστου η μπάλα φτάνει στον Φαζό, η οποία σα να κοντράρει στο σώμα του και καταλήγει άουτ.
81’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Παπαχρήστο, η μπάλα βρίσκει το δοκάρι του τέρματος του Ηρακλή και στη συνέχεια υποδεικνύεται οφ σάιντ!
83’ Μακρινό σουτ του Βρεττού, η μπάλα φεύγει άουτ.

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης). Βοηθοί: Τσακίρης - Κουβαλάκης (Δράμας). 4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)

Κίτρινες κάρτες: Αρναρέλλης (26’), Κουκόλης (29’), Τόλι (69’), Καθάριος (75’), Βιτλής (82’), Λαζαρίδης (90’), Σισέ (90’), Τεγούσης (90’)

Ηρακλής (Μαρσέλο Τροΐζι): Καχριμάν, Κουτρομάνος, Μουνιόθ, Βιτλής, Παναγιωτούδης, Κουκόλης (76’ λ.τρ. Στάμου), Κλέιτον, Μπορίκο, Ρόβας (61’ Ορφανίδης), Περόνε, Κωστούλας (71’ Καθάριος)

ΑΟΧ/Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Κάσσος, Σισέ, Ζιούλης, Φαζός, Παπαχρήστος, Τεγούσης, Μουμίν, Σάλιακας (57’ Τόλι), Αρναρέλλης (78’ Χαλκιαδάκης), Ρίσκι (66’ Βρεττός)