Κερκυραϊκά δώρα

Super League 1 25 Σεπτεμβρίου 2016, 20:38

Φτηνά λάθη από την άμυνα της Κέρκυρας χάρισαν στον Λεβαδειακό την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Superleague. Οι Φαίακες με δυο απίστευτα… δώρα επέτρεψαν στους... στριμωγμένους Βοιωτούς να νικήσουν με 2-1 και να πάρουν ανάσα.

Το 1-0 έγινε στο 20ο λεπτό μετά από… γκάφα του Κουτζαβασίλη. Ο γκολκίπερ της Κέρκυρας δέχθηκε πάσα από τον Βενέτη, όμως γλίστρησε δίνοντας την ευκαιρία στον Τόνι Σίλβα να σκοράρει σε κενή εστία. Τα λάθη συνεχίστηκαν στην άμυνα των Φαιάκων και δέκα λεπτά αργότερα, ο Ντιμιτρόφσκι αυτή τη φορά… πούλησε την μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στον Μάντζιο που “έγραψε” εύκολα το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά  το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με γκολ του Αρναρέλη στο 89’, αν και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων θα μπορούσαν να κλέψουν τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως το σουτ του Τουράμ κατέληξε στο δοκάρι του Μοσχονά.

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς

Διαιτητής: Τίκας
Βοηθοί: Δίπλαρης – Κασσαβέτης

Γκολ: 20′ Τόνι Σίλβα, 30′ Μάντζιος / 89′ Αρναρέλλης

Κάρτες: 54′ Μάντζιος, 83′ Μουλόπουλος, 84′ Μοσχονάς / 41′ Ζορμπάς, 54′ Ντουαλά, 80′ Βενέτης, 81′ Γκομές,

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ντόστανιτς): Μοσχονάς, Μουλόπουλος, Ουόν, Μεντί, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί (68′ Καλτσάς), Μαχαίρας, Σίλβα (73′ Μπελγκαζουανί), Ζεζίνιο (85′ Καραμπουέ), Γιακουμάκης, Μάντζιος

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Ντιμιτρόφκσι (74′ Ανδρεόπουλος), Βενέτης, Ντιόγκο (60′ Αρναρέλλης), Σιόντης, Ντουαλά, Επστάιν, Ζορμπάς (60′ Κόντος), Γεωργίου, Τουράμ