Κέρδισε μέσα στο… κρύο! 1-0 τον Αιγινιακό

Χανιά | 22 Δεκεμβρίου 2016, 18:24

Με νίκη ολοκληρώνει ο Κισσαμικός τις υποχρεώσεις του στο 2016! Χάρη στο γκολ του Τσερκέζου στο 56ο λεπτό η χανιώτικη ομάδα κατάφερε να υποχρεώσει σε ήττα τον Αιγινιακό με σκορ 1-0 στο Μάλεμε φτάνοντας έτσι στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην Φούτμπολ Λιγκ.

planakis

Ο Κισσαμικός είναι γεγονός ότι έφτασε σε μια δύσκολη και αγχωτική νίκη καθώς ο Αιγινιακός είχε δυο με τρεις τουλάχιστον πολύ καλές ευκαιρίες μέσα στο παιχνίδι προκειμένου να ανοίξει εκείνος πρώτος το σκορ, κάτι που αν γινόταν σίγουρα τα πράγματα θα γινόντουσαν πολύ δύσκολα για τον Σπύρο Μπαξεβάνο και τους παίκτες του. Τελικά, στο 56’ μετά από ένα συνδυασμένο χτύπημα φάουλ από τον Μάριο Μαρτίνεθ και τον Βλάχο, η μπάλα έφτασε στον Τσερκέζο που με ένα δυνατό, ευθύβολο σουτ την έστειλε να “αναπαυτεί” στα δίχτυα της εστίας του Αιγινιακού.

IMG 8665

Στις καθυστερήσεις ο Κισσαμικός θα μπορούσε να φτάσει και σε ένα δεύτερο γκολ όταν ο Τιάγκο Σίλβα είχε κεφαλιά στο δοκάρι μετά από γύρισμα του Μίλιτς.

mario4

Και αυτό το παιχνίδι έγινε κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες και είναι χαρακτηριστικό ότι στο ξεκίνημα έπεφτε χαλάζι, ενώ καθόλη τη διάρκειά του φύσαγε και έκανε τσουχτερό κρύο.

Οι φάσεις του αγώνα

5’ Σουτ του Θέου η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο και καταλήγει κόρνερ.
6’ Εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνεθ κεφαλιά του Μίλιτς στην εξωτερική πλευρά των διχτυών η μπάλα.
9’ Σέντρα-σουτ του Τσερκέζου διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ ο Τόλιος.
30’ Σουτ του Ενγκουέμ μπλοκάρει την μπάλα ο Τόλιος.
30’ “Απάντηση” από πλευράς Αιγινιακού με το μακρινό σουτ του Φασίδη που μπλόκαρε ο Λαζαρίδης
37’ Από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή ο Ζούρκος με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
39’ Σπουδαία επέμβαση του Λαζαρίδη με τα πόδια σε τετ-α-τετ με τον Ζγκούρη.
43’ Επικίνδυνο γύρισμα από τον Ζγκούρη, διώχνει ο Τσερκέζος, σουτ του Μουκίδη η μπάλα καταλήγει άουτ.
46’ Πάσα του Ζούρμου στον Φασίδη, που μέσα από την περιοχή με σουτ στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
56’ ΓΚΟΛ: Σε εκτέλεση φάουλ ο Μαρτίνεθ κάνει την πάσα, ο Βλάχος… πατάει την μπάλα στον Τσερκέζο, που με δυνατό σουτ τη στέλνει στα δίχτυα (1-0).
60’ Σουτ του Ζούρμου μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
63’ Σέντρα του Γιαζιτζόγλου, προβολή του Ζγκούρη μπλόκαρε την μπάλα ο Λαζαρίδης.
90+1’ Πάσα του Μάντζη στον Μίλιτς, που σηκώνει ωραία την μπάλα για τον Τιάγκο Σίλβα, στην κεφαλιά του οποίου η μπάλα προσκρούει στο κάθετο δοκάρι.

Διαιτητής: Ντάουλας (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Απτόσογλου (ΕΠΣ Αθηνών)-Ι. Δασκαλάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Μανδαλενάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Μουκίδης (40’), Τσερκέζος (54’), Κυζιρίδης (90’), Φασίδης (90+2’)

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σελινιωτάκης, Τσοντάκης, Γκούμας, Ενγκουέμ, Μαρτίνεθ (87’ Σταθάκης), Βλάχος (81’ Τιάγκο Σίλβα), Θέος (72’ Μάντζης), Μίλιτς.

Αιγινιακός (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Πασαλίδης, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Μουκίδης (72’ Κυζιρίδης), Πατράλης, Ζούρκος, Ζγκούρη, Φασίδης, Ονουάτσι (72’ Γκατσολάρι).