Κέρδισαν Δόξα και Απόλλων – Ισοπαλίες σε Παγκρήτιο, Σπάρτη

Football League 29 Οκτωβρίου 2017, 18:00

Δόξα Δράμας και Απόλλων Πόντου ξεκίνησαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στη Φούτμπολ Λιγκ. Αντίθετα, ο Εργοτέλης δεν τα κατάφερε, μένοντας στο 0-0 απέναντι στην Καλλιθέα, ενώ ισοπαλία υπήρξε και στη Σπάρτη.

Πιο αναλυτικά, η Δόξα Δράμας, χάρη στα δύο γκολ από τον Κάσες στο 17ο και το 47ο λεπτό επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, ξεκινώντας έτσι τις υποχρεώσεις της με τον καλύτερο τρόπο στην επανεμφάνισή της μετά από καιρό στη Φούτμπολ Λιγκ.

Με εκτός έδρας νίκη επί της Βέροιας, με σκορ 1-0, ξεκίνησε και ο Απόλλων Πόντου που έφυγε νικητής από την Ημαθία χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 87′ ο Καλογερής (φωτ. από το γκολ).

Στο Παγκρήτιο Στάδιο, ο Εργοτέλης είχε… όλη την ατυχία με το μέρος του σημαδεύοντας δύο φορές τα δοκάρια της Καλλιθέας, στο 18′ με τον Ροβίθη ενώ ακολούθησε αυτό από τον Σταματάκο στο 50′ μετά από εκτέλεση πέναλτι, το οποίο απέφερε την κόκκινη κάρτα στον Βασιλείου της Καλλιθέας. Παρ’ όλα αυτά, ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το γεγονός ότι αγωνίστηκε για ένα τόσο μεγάλο διάστημα με παίκτη παραπάνω, μένοντας στο 0-0.

Στη Σπάρτη, ο Παναιγιάλειος προηγήθηκε με τον Αρναρέλλη στο 12ο λεπτό κι αφού λίγο νωρίτερα (10′), η γηπεδούχος ομάδα έχασε πέναλτι με τον Ράνο, που σημάδεψε το δοκάρι. Τελικά, το γκολ για τη Σπάρτη, για το τελικό 1-1, διαμορφώθηκε στο 85′ με τον Οικονομόπουλο.