“Καθαρίζει” τη 2η θέση ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον Άρη

Super League 1 9 Μαΐου 2021, 17:18

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας. Επικράτησε στην Τούμπα με 2-0 του Άρη και πήρε προβάδισμα 5 βαθμών για τη 2η θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν και τα δύο τέρματα του “δικεφάλου”. Στο 68ο λεπτό ο Σάσα πάτησε τον Κρμέντσικ εντός περιοχής με τον Κουλμπάκοφ να μη καταλογίζει αρχικά την παράβαση, αλλά με την παρέμβαση του Εστέβες (VAR) υπέδειξε πέναλτι.

Ο Στέφαν Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση ένα λεπτό αργότερα (69′), σημαδεύοντας στο κέντρο της εστίας του Κουέστα ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων “χτύπησε” ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Προηγήθηκε το κλέψιμο της μπάλας από τον Μουργκ που πάσαρε στον Μιχάι μέσα στην περιοχή, ο νεαρός στόπερ είδε τον Σέρβο μεσοεπιθετικό και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-0.

Ήταν ένα νευρικό παιχνίδι με λιγοστές καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε γενικές γραμμές και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη δεύτερη θέση, έχοντας πέντε (5) βαθμούς περισσότερους από τον Άρη δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε των πλέι οφ.

Διαιτητής: Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)
Βοηθοί: Ζιουκ – Μασλίνκα (Λευκορωσία)
4ος διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
VAR: Εστέβες (Πορτογαλία)
AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου)
Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (62′ Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Ντάγκλας, Σβαμπ (78′ Μουργκ), Μπάμπα (86′ Μιχάι), Α. Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (62′ Κρμέντσικ), Ουάρντα (62′ Τσιγγάρας).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (74′ Μπρούνο), Σούντγκρεν (73′ Μπερτόγλιο), Σάσα, Ματίγια (83′ Μήτρογλου), Γκάνεα, Γκαρσία (56′ Μαντσίνι), Σάντε Σίλβα (56′ Μάνος), Γκάμα.