“Καθάρισε” την πρόκριση από το πρώτο ματς η ΑΕΚ

Ποδόσφαιρο 18 Ιανουαρίου 2023, 19:37

Η ΑΕΚ επικράτησε στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας του Πανσερραϊκού με 3-0 θέτοντας ισχυρά θεμέλια πρόκρισης στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος από το πρώτο παιχνίδι.

Πέτρος Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία και Ορμπελίν Πινέδα οι σκόρερ της αναμέτρησης στη Νέα Φιλαδέλφεια μετατρέποντας ουσιαστικά τον επαναληπτικό αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Ο Πανσερραϊκός προέβαλε σθεναρή αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο προσπαθώντας να παίξει ποδόσφαιρο, πιέζοντας ψηλά την ΑΕΚ, αλλά στην επανάληψη δεν άντεξε σε αυτόν τον ρυθμό.

Τα τρία τέρματα της αναμέτρησης:

55′ 1-0. Πολύ καλό σουτ του Πινέδα απο το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έπεσε στη δεξιά του γωνία και έβγαλε ο Γιαννίκογλου, με τον Μάνταλο να έρχεται από πίσω και με κοντινό σουτ να ανοίγει το σκορ.

67′ 2-0. Παράλληλη μπαλιά του Αραούχο, δεν απομάκρυναν σωστά οι αμυνόμενοι του Πανσερραϊκού, ο Χατζισαφί ψύχραιμα απο το ύψος της μικρής περιοχής έδωσε έτοιμο γκολ στον Λιβάι Γκαρσία ο οποίος πλάσαρε από κοντά εύστοχα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ΑΕΚ.

89′ 3-0. Ο Άμραμπατ έδωσε στον χώρο για τον Γκαρσία, αυτός πάσαρε στον (κορυφαίο της αναμέτρησης Ορμπελίν Πινέδα και το πλασέ του Μεξικανού διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Χριστοδούλου (Ημαθίας)
4ος διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
VAR: Φωτιάς (Πέλλας)
ΑVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ραντόνια (68′ Ρότα), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Φράνσον (61′ Άμραμπατ), Φερνάντες (62′ Γιόνσον), Τσούμπερ (62′ Αραούχο), Πινέδα, Μάνταλος, Φαν Βέερτ (56′ λ.τρ. Γκαρσία).

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Δεληγιαννίδης, Πεταυράκης (61′ Λυμπεράκης), Κολομπίνο (66′ Ανάκογλου), Θυμιάνης, Μούργος, Στίνα, Κανίς (61′ Σοφιανός), Κατσαντώνης (66′ Μπαΐροβιτς).