Καθάρισε στο α’ ημίχρονο ο Μινώταυρος | pics

Μινώταυρος Ιδομενέας | 3 Δεκεμβρίου 2022, 19:27

Μονάχα το πρώτο ημίχρονο πρόσφερε συγκινήσεις στον αγώνα που διεξήχθη στο Γαλατά, με τον Μινώταυρο να περνά νικηφόρα σε βάρος του Ιδομενέα, κερδίζοντας με 3-1.

Ολα τα γκολ σημειώθηκαν μέχρι το 37ο λεπτό, με τον Μινώταυρο να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί και να προσθέτει τρεις βαθμούς στο σακούλι του, αντίθετα με τον Ιδομενέα που παραμένει στους 7 μετά τους 3 που κέρδισε από την ένσταση σε βάρος του Πανακρωτηριακού.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ στο 7ο λεπτό με το σουτ του Ανδρουλάκη, με τον Ιδομενέα να χάνει την πρώτη του καλή ευκαιρία λίγα λεπτά μετά όταν στο 13’ ο Μπριτσάκης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Καλοριζικάκη, με τον τερματοφύλακα του Μινωταύρου ν’ αναδεικνύεται νικητής σε αυτή τη μάχη, αποκρούοντας τη μπάλα.

Τελικά, λίγο αργότερα ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του Γαλατά όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βόρφι, με τον διαιτητή Χρυσό να υποδεικνύει το πέναλτι. Από τα 11 βήματα, ο Βαρουξάκης ήταν εύστοχος, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1 στο 18’.

Η χαρά ωστόσο για τον Ιδομενέα δεν κράτησε πολύ, καθώς μέσα σε διάστημα 10 λεπτών ήρθαν δύο γκολ για τον Μινώταυρο.

Στο 27’ από σέντρα του Ανδρουλάκη ο Λατινάκης με προβολή έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-2 ενώ στο 37’ μετά από σέντρα σουτ του Ξεκουκουλωτάκη η μπάλα ξεγέλασε τον Μωραΐτη και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του για το τελικό 1-3.

Διαιτητής: Χρυσός. Βοηθοί: Λογαρίδης – Βράγκου Αικ.

Ιδομενέας (Μάνος Βεργανελάκης): Μωραΐτης, Καλαϊτζάκης, Λατινάκης (46’ Μερόλλη), Ζιντιρίδης, Βαρουξάκης, Μωραϊτάκης, Μαρακάκης (50’ Μπιτζανάκης), Μπριτσάκης (84’ Πατσουμαδάκης), Δουλάς (67’ Τρουλλινός), Σταφυλαράκης, Μεμά

Μινώταυρος (Βασίλης Κούτας): Καλοριζικάκης, Δαμανάκης, Πρέζια (31’ λ.τρ. Ξεκουκουλωτάκης), Σούλκε, Νταγιάκος, Σεληνιωτάκης (58’ Αναστασόπουλος), Χατζής (70’ Αλεξιάδης), Στυλιανόπουλος (70’ Περδικάκης), Ανδρουλάκης (58’ Γιαννακίδης)