“Καθάρισε” ο Ελ Αραμπί

Super League 1 17 Οκτωβρίου 2020, 22:39

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 4-0 τον Ατρόμητο και περιμένει τη Μαρσέιγ...

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά τη γκέλα στα Γιάννινα νίκησε με 4-0 τον Ατρόμητο στο “Καραϊσκάκης” για την 5η αγωνιστική της Super League.

Οι ερυθρόλευκοι καθάρισαν το ματς στο β’ μέρος χάρη σε χατ-τρικ του Ελ Αραμπί, ενώ σκόραρε και ο Χασάν. Πολλά ωστόσο κρίθηκαν στο 30′ οπότε και αποβλήθηκε ο Μάτιτς των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και έχασαν δυο καλές ευκαιρίες. Στη συνέχεια ήρθε η αριθμητική ανισορροπία, με το ημίχρονο ωστόσο να τελειώνει στο 0-0 και τον Ολυμπιακό να μην σκοράρει για μια ακόμα φορά φέτος στο πρώτο 45λεπτο.

Στο β’ ημίχρονο όμως οι πρωταθλητές ήταν καταιγιστικοί.

Στο 52′, ο Φορτούνης πάσαρε στον Ελ Αραμπί και αυτός έκανε το 1-0, ενώ στο 65′, ο σκόρερ έδωσε ασίστ στον Χασάν, ο οποίος πλάσαρε για το 2-0.

Στο 83′ ήρθε και το 3-0 για τον Ολυμπιακό με ωραίο σουτ του Ελ Αραμπί, ο οποίος στο 88′ σκόραρε και πάλι, αυτή τη φορά με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ, κάνοντας χατ-τρικ και γράφοντας το τελικό 4-0.

Ετσι ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 10 βαθμούς με ματς λιγότερο (αυτό με την ΑΕΚ για την πρεμιέρα), ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στους 5.

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Εμβιλά (76′ Μπουχαλάκης), Φορτούνης (70′ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (76′ Σουντανί), Ραφίνια, Μασούρας (40′ Ελ Αραμπί), Μπα, Χολέμπας, Βαλμπουενά (70′ Λοβέρα).

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Γούτας, Χαρίσης (61′ Χριστοδουλόπουλος), Γκάλο, Μουνίθ (35′ Μπουσούλατζιτς), Νάτσος, Κιβρακίδης (69′ Ούμπιδες), Σάλομον (69′ Γκαλβάο), Κωτσόπουλος (61′ Ενσικουλού), Ρισβάνης, Μάτιτς.