Κατέβαλε τα Χανιά ο ΟΦΙ (2-0)

Χανιά ΟΦΙ | 15 Ιανουαρίου 2023, 16:40

Στα ασπρόμαυρα χρώματα του ΟΦΙ "βάφτηκε" το κρητικό ντέρμπι στην Ιεράπετρα απέναντι στα Χανιά με την ομάδα του Αγγελου Διγκόζη να παίρνει τη νίκη με σκορ 2-0. Οι γηπεδούχοι σκόραραν και τα δύο τους γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

/Bella Pizza

Συγκεκριμένα, μετά την επιστροφή των ποδοσφαιριστών από την ανάπαυλα, ο ΟΦΙ κατάφερε να προηγηθεί με το σουτ του Μούλερ, ανοίγοντας έτσι το σκορ, ένα γκολ που όπως αποδείχτηκε, “έκοψε” τα πόδια των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο κράτησαν το ματς στα επίπεδα του 0-0 και γενικότερα είχαν τρεις καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν στο διάστημα μεταξύ 30’-40’.

Το τελειωτικό χτύπημα στα Χανιά δόθηκε στο 65’ με το πέναλτι που παραχώρησε ο Γιαμπερέ ο οποίος ανέτρεψε τον Μπλανκ Καζάου, με τον Τσορνομάζ να ευστοχεί από τα 11 βήματα για την ομάδα της Ιεράπετρας η οποία για ένα ακόμα παιχνίδι απέδειξε τη δυναμική της αυτή τη χρονιά και ειδικότερα την αποτελεσματικότητά της εντός έδρας όπου συνεχίζει με το απόλυτο. Μάλιστα με αυτή τη νίκη ο ΟΦΙ επιστρέφει στις νίκες μετά την ήττα από την Παναχαϊκή, ενώ ανεβαίνει στην 3η θέση της βαθμολογίας, την οποία μοιράζεται με την Παναχαϊκή.

Από την άλλη, τα Χανιά αδυνατούν για ένα ακόμα παιχνίδι να πάρουν αποτέλεσμα εκτός έδρας και πλέον περιμένουν την Κηφισιά την οποία θα υποδεχθούν στο γήπεδο Περιβολίων.

Διαιτητής: Μπούτσικος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κουφός (Μακεδονίας) – Παπαδοπούλου (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)

ΟΦΙ (Αγγελος Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ιτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Κατάλντι (87’ Χιμένεθ), Μηλιώτης (81’ Καλλιτσουνάκης), Μούλερ (90+4’ Παπαδάκης), Μπλανκ Καζάου (90+4’ Γκομπερβίγε), Βουό

Χανιά (Σταύρος Λαμπράκης – Νίκος Μαναρώλης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Ρότσα (50’ Χιντζίδης), Καμαρά (58’ Μπουτσάκης), Τσέλιος, Λεμονής (85’ Ναζίμ), Μπουρσέλης (85’ Ζούνης), Πολίτης (46’ Καπνίδης), Μάναλης