Καταιγίδα… Αλμυρός στο Μάλεμε

Πλατανιάς | 21 Οκτωβρίου 2020, 18:06

Ρελάνς για την βαριά ήττα της πρεμιέρας πήρε ο Αλμυρός, κερδίζοντας με άνεση τον Πλατανιά με σκορ 6-0.

Η ομάδα του Γιώργου Κόλτζου πληρώνει με βαρύ τίμημα και το δεύτερο παιχνίδι της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, έχοντας απολογισμό πλέον 8 γκολ μετά τα πρώτα δύο ματς της σεζόν.

Το βαρύ σκορ μπορεί ν’ αποδοθεί στις σοβαρές απουσίες που υπήρχαν για τον Πλατανιά, ωστόσο το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ άσχημο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Μια ήττα που από ένα σημείο και μετά… ξέφυγε, με τον Αλμυρό να επιζητά όσο το δυνατόν περισσότερα τέρματα.

Ο Αλμυρός ο οποίος έδειξε σε αυτό το παιχνίδι ότι ήθελε ουσιαστικά να πάρει το αίμα του πίσω για την βαριά ήττα με σκορ 6-1 στην πρεμιέρα από την Αναγέννηση Ιεράπετρας, πετυχαίνοντας έτσι μια πραγματικά εντυπωσιακή νίκη στο Μάλεμε.

Αυτό πάντως που ξεχωρίζει είναι ότι το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή. Ειδικότερα, οι συνθήκες που επικρατούσαν, ήταν οι πλέον ακατάλληλες, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αυτό διεξήχθη κάτω από σφοδρή καταιγίδα! Οι παίκτες υπερέβαλαν εαυτούς και όλοι όσοι γενικότερα βρέθηκαν στο γήπεδο.

Δύο γκολ του Λεόν, αλλά τόσα του Δαμιανάκη, ένα του Μωραΐτη και ένα του Αζίζι, που ήταν και το πρώτο στην αναμέτρηση χάρισαν την νίκη με το ευρύ 6-0 στον Αλμυρό.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

15’ Σουτ από τον Γιακουμάκη μπλοκάρει εύκολα ο Βλαχάκης.

18’ Τετ α τετ του Αζίζι με τον Βαρουξάκη, π τερματοφύλακας του Πλατανιά σώζει εντυπωσιακά με απόκρουση. Η μπαλιά έγινε από τον Λεόν.

21’ (0-1) Ο Αζίζι αυτή τη φορά με δυνατό σουτ ευστοχεί ανοίγοντας το σκορ για τον Αλμυρό.

45’ Εκτέλεση φάουλ Θεοδωρίδη στην αγκαλιά του Βλαχάκη η μπάλα.

56’ Ο Μωραΐτης ελίσσεται μπαίνοντας στην περιοχή αλλά σουτάρει άστοχα.

58’ (0-2) Ο Μωραΐτης δέχεται την μπάλα ξανά εντός περιοχής και αυτή τη φορά με κοντινό πλασέ ευστοχεί για τον Αλμυρό.

72’ (0-3) Ο Βαρουξάκης δεν καθαρίζει την μπάλα στην έξοδο του, κερδίζει ο Μίσκου, ο οποίος γυρίζει σε κενή εστία στο Δαμιανάκη που με κοντινό πλασέ πετυχαίνει το τρίτο γκολ του Αλμυρού.

80’ (0-4) Ο Δαμιανάκης με ωραίο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή σκοράρει για δεύτερη φορά το παιχνίδι και για τέταρτη για τον Αλμυρό.

82’ (0-5) Σουτ από τον Τοπούζη αποκρούει ο Βαρουξάκης, η μπάλα στρώνεται στα πόδια του Λεόν που με κοντινό πλασέ σκοράρει ένα ακόμα γκολ για τον Αλμυρό.

85’ (0-6) Ο Βαρουξάκης θα χάσει την μπάλα από τα χέρια του, θα επωφεληθεί ο Λεόν και με κοντινό πλασέ σκοράρει το νέο γκολ για τον Αλμυρό.

Διαιτητής: Ταμπουρατζής (Λασιθίου)
Βοηθοί: Βασίλογλου – Βαρβαντάκης (Ρεθύμνου)

Πλατανιάς (Γιώργος Κόλτζος): Βαρουξάκης, Γελαδάρης, Κατσαρός, Ταγιάρι, Παπατζίκος, Ιμέρι, Μαρτίνεθ, Καρβούνης, Γιακουμάκης (66′ Γκολόσι), Θεοδωρίδης, Νομικός (61′ Μαρκαντωνάκης).

Αλμυρός (Κώστας Κιάσσος): Βλαχάκης, Ρουμπάκης, Δαμιανάκης, Ξενοκτιστάκης, Γιαλούσης, Γκάρετ Κέλι, Λεόν (88′ Αγαπάκης), Αζίζι, Μωραΐτης (83′ Γκονζάλο), Τοπούζης, Μίσκου (77′ Μαχαίρας).