Κ19: Νίκη Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού

Super League 1 29 Μαΐου 2021, 20:37

Πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο οι έξι από τις επτά αναμετρήσεις της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα υποδομής της Super League Κ19. Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός μετά το "στραβοπάτημα" του ΠΑΟΚ.

Στο ντέρμπι των “αιωνίων” ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 2-0 σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο. Στο 35ο λεπτό ο Φρέρης με σουτ από δεξιά άνοιξε το σκορ και στο 77′ ο Νικόλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι “σφράγισε” τη νίκη των “ερυθρολεύκων.

Ο (ισόβαθμός του) ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τον ΠΑΣ Γιάννινα κι έμεινε δύο βαθμούς πίσω (με ματς λιγότερο). Στο Δημοτικό Γήπεδο Αρτέμιδος ΑΕΚ και ΑΕΛ ήρθαν ισόπαλοι (1-1) με τα γκολ να μπαίνουν σε ένα τρίλεπτο.

Ο “δικέφαλος” προηγήθηκε στο 64′ με σουτ του Κοσίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Ρουκουνάκη και η Λάρισα έφτασε στην ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα με τον Γιώργο Ζαχαράκη.

Η αυλαία της 9ης αγωνιστικής θα πέσει το πρωί της Κυριακής στον ΕΑΚ Βόλου όπου η τοπική ομάδα θα φιλοξενήσει τον ΟΦΗ. Αναλυτικότερα η εικόνα της 9ης αγωνιστικής: