Ήττα της ΑΕΚ στο Σαράγεβο

Ποδόσφαιρο 22 Ιουλίου 2021, 23:31

Ποδαρικό με ήττα στη νέα σεζόν καθώς στο πρώτο ματς της σεζόν έχασε εκτός έδρας με 2-1 από τη Βελέζ Μόσταρ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες συνθήκες για τον “δικέφαλο”, ο οποίος προηγήθηκε με τον Ανσαριφάρντ στο 12ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις, “χτυπώντας” εις διπλούν.

Στα αξιοσημείωτα το γκολ του Ανσαριφάρντ που ακυρώθηκε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με το τηλεοπτικό ριπλέι (δεν υπήρχε VAR) να μην δικαιώνει τον βοηθό (Ρούμπεν Βινς) και το δοκάρι του Τζαβέλλα στο 49ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ, ενώ υπενθυμίζουμε ότι από φέτος δεν ισχύει στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις το πλεονέκτημα του εκτός έδρας γκολ. Κάτι που σημαίνει ότι αν (πχ) η ΑΕΚ νικήσει με 1-0 στη ρεβάνς δεν προκρίνεται, αλλά η αναμέτρηση θα οδηγηθεί σε παράταση.

Οι στιγμές που καθόρισαν την αναμέτρηση στο στάδιο “Γκρμπάβιτσα”:

12′ ΓΚΟΛ 0-1. Η ΑΕΚ έφτασε έξω από την περιοχή, με τον Αλμπάνη να παίρνει τη μπάλα, να κάνει την κάθετη στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος απέναντι από τον Μπογκντάνοβιτς, πλάσαρε στην αριστερή γωνία και άνοιξε το σκορ.

14′ ΓΚΟΛ 1-1. Εκπληκτικό σουτ του Πρσες εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο “γάμα” του Τσιντώτα ισοφαρίζοντας σχεδόν άμεσα.

42′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Μάνταλος επιχείρησε τη σέντρα από αριστερά ο Ανσαριφάρντ έκανε την κίνηση προσπαθώντας να βρει τη μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα με τον βοηθό να υποδεικνύει τον Ιρανό σε θέση οφσάιντ χωρίς πάντως το τηλεοπτικό ριπλέι να τον δικαιώνει.

49′ ΔΟΚΑΡΙ. Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από δεξιά, πετάχτηκε ο Τζαβέλλας και πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να χτυπά το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και να περνά άουτ.

52′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Ζαΐμοβιτς έκανε την ανατροπή κι έδωσε προβάδισμα στη Βελέζ με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής.

Διαιτητής: Νέιθαν Βερνμπούμεν (Βέλγιο)
Βοηθοί: Ματίας Χίλαερτ, Ρούμπεν Βινς (Βέλγιο)
Τέταρτος: Γιαν Μπότερμπεργκ (Βέλγιο)

Κίτρινες κάρτες: Φερέιρα, Τσόσιτς, Άντουσιτς, Χασάνοβιτς / Σάκχοφ, Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Λε Ταλέκ.

Βελέζ (Φέτζα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ίσιτς, Ζελίκοβιτς, Οβτσίνα, Χασάνοβιτς, Πρσες (73′ Οσμνιτς), Αντουσιτς (69′ Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (86′ Ράντοβιτς), Μπραντάο (86′ Ντεγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (69′ Γκεοργκίεβιτς).

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Λόπες (59′ Μιτάι), Τζαβέλλας, Σβάρνας, Μπακάκης, Σάκχοφ (79′ Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Αλμπάνης (59′ Τάνκοβιτς), Λιβάι Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (69′ Αραούχο).