Ήττα στον πόντο για το Ρέθυμνο στην πρεμιέρα

Ρέθυμνο Cretan Kings | 8 Οκτωβρίου 2017, 8:35

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League το Ρέθυμνο Cretan Kings που γνώρισε την ήττα στον πόντο από τον Κολοσσό με 64-63, στη Ρόδο.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ξεκίνησαν καλά στην αρχή και πήραν την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι στο β’ δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκαν με 34-25 στο 17′. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πήραν το προβάδισμα από το 3ο δεκάλεπτο, ενώ στα τελευταία λεπτά το σκορ παρέμεινε κοντά για τις δύο ομάδες. Στα 35” και ενώ ο Κολοσσός ήταν μπροστά με 64-62, ο Μούντι κέρδισε φάουλ για το Ρέθυμνο, όμως έβαλε την μία από τις δύο βολές για να διαμορφωθεί το τελικό 64-63 στον αγώνα.

Κορυφαίος του αγώνα ο Γκρίφιν του Κολοσσού με 15 πόντους, ενώ για το Ρέθυμνο Μούντι και Γιαννόπουλος σημείωσαν από 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 32-35, 55-49, 64-63

Κολοσσός H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Γκρίφιν 15 (1), Χάρις 12 (2), Τζόουνς 10 (11 ριμπ.), Σχίζας 6, Πρόστραν 3 (1), Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης 5 (2/10 σουτ), Παπαδάκης, Ράιτ 10 (5 ριμπ.), Γεωργαλλής.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας):  Ντάνιελς 8 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Γκούντγουιν 9 (1), Χριστοδούλου 4, Μούντι 13 (2), Γιαννόπουλος 13 (4), Μέντλοκ 9 (2), Κώττας 3, Ρόμπερτσον 4, Ράιτ