Ήττα στο Βερολίνο για Παναθηναϊκό

Μπάσκετ 26 Φεβρουαρίου 2021, 23:03

Μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο του αγώνα με την Άλμπα υπέστη ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας την ήττα στο Βερολίνο με 74-65 για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Η κούραση (λόγω κορωνοϊού) ήταν εμφανής στους “πράσινους” στο τέταρτο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τις απουσίες του Νέντοβιτς και του Κασελάκη συν τον επιθετικό οίστρο του Γιόχανς Θίμαν, που πέτυχε 16 πόντους (τους 14 εξ’ αυτών συνεχόμενους στην 4η περίοδο), έγειρε η πλάστιγγα στο φινάλε υπέρ της Άλμπα.

Ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι στα πρώτα 30 λεπτά, αλλά δεν απέφυγε την ήττα, η οποία τέλος στο σερί των δύο νικών του “τριφυλλιού”, “βυθίζοντας” το ακόμη περισσότερο στην κατάταξη της Euroleague (9-15, 15η θέση). Στον αντίποδα, οι Γερμανοί συμπλήρωσαν τις εννέα νίκες (9-17).

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65.
Διαιτητές: Γκαρθία – Ζαμοΐσκι – Σεμές.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 11 (1), Σίβα 6 (1), Γκιφάι 5 (1), Ντέλοου, Έρικσον 12 (2), Μάτισεκ, Σνάιντερ 4, Φοντέκιο 8 (2), Τίμαν 16 (4), Σίκμα 6, Λάμερς 6.

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 7 (2), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 7 (1), Δίπλαρος 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Γουάιτ 14 (2), Μήτογλου 9 , Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 7 (1).