Ηττα στο… 93′ για την απογοητευτική Εθνική

Ποδόσφαιρο 20 Νοεμβρίου 2022, 23:22

Παρουσιάζοντας μία πολύ άσχημη εικόνα, η Ελλάδα γνώρισε την ήττα στο "Πούσκας Αρένα", χάνοντας από την Ουγγαρία με σκορ 2-1.

Το παιχνίδι, που έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τις δύο ομάδες για τη συμμετοχή τους στα προκριματικά του EURO 2024, κρίθηκε από το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Κάλμαρ ο οποίος… ένα λεπτό νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή!

Η Ελλάδα είχε μία μέτρια εμφάνιση, παρ’ όλα αυτά βρέθηκε πολύ κοντά στο ν’ αποσπάσει την ισοπαλία.

Οι Ούγγροι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με το γκολ του Σάλαϊ, ενώ στο 79’ η Ελλάδα κέρδισε πέναλτι στην ανατροπή του Μπακασέτα από τον Στάιλς, με τον ποδοσφαιριστή της Τράμπζονσπορ ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ντίμπους, σημειώνοντας έτσι το 1-1. Ωστόσο, εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ολοκληρωνόταν με αυτό το σκορ, στις καθυστερήσεις ήρθε το γκολ για την Ουγγαρία η οποία αναδείχθηκε νικήτρια…

Να σημειωθεί ότι στα τελευταία λεπτά πέρασε ως αλλαγή ο πρώην παίκτης του Πλατανιά, Γιάννης Παπανικολάου, πραγματοποιώντας έτσι τη δεύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της Εθνικής.

Διαιτητής: Τσίφι (Ιταλία)
Βoηθοί: Μπακίνι (Ιταλία) – Μπρέσμες (Ιταλία)
4ος διαιτητής: Μαρινέλι (Ιταλία)
VAR: Ντι Πάολο (Ιταλία)
ΑVAR: Μαρίνι (Ιταλία)

Oυγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Nτίμπους, Μπότκα (71′ Λανγκ), Ορμπαν, Ζάλαϊ, Φιόλα, Νάγκι, Στάιλς, Κέρκεζ (53′ Ζολτ Νάγκι), Ντζούτζακ (53′ Ανταμ), Σομποζλάι, Σάλαϊ (71′ Ντάρνταϊ)

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Γιαννούλης (69′ Κυριακόπουλος), Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Κουρμπέλης (87′ Παπανικολάου), Μπουχαλάκης (69′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας, Μασούρας (87′ Δουβίκας), Μάνταλος, Ιωαννίδης (60′ Φούντας)