Ηττα που δεν άξιζε στη Μασσαλία…

Ποδόσφαιρο 2 Δεκεμβρίου 2020, 0:08

Την 6η και τελευταία αγωνιστική του Champions League θα κριθεί το αν ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία στο Europa League. Οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν με δύο πέναλτι από την Μαρσέιγ παρότι προηγήθηκαν με το γκολ του Καμαρά...

Αν μη τι άλλο, κανείς δεν περίμενε ότι η κατάληξη του ματς θα ήταν αυτή που υπήρξε και ειδικότερα μετά το τέλος του α’ ημιχρόνου όπου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται χάρη σ’ ένα εξαιρετικό γκολ του Καμαρά ο οποίος σούταρε λίγο έξω απ’ την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του τέρματος του Μανταντά.

Στο β’ ημίχρονο όμως ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε δύο πέναλτι… Δύο πέναλτι τα οποία προέκυψαν ουσιαστικά σε “νεκρές” φάσεις, όπου στην πρώτη περίπτωση -η οποία σημειώθηκε στο 55ο λεπτό- ο Σισέ βρήκε τον Τοβέν ο οποίος έπεσε οριακά εντός, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Μανθάνο να υποδείξει την άσπρη βούλα. Από εκείμ ήταν εύστοχος ο Παγέτ, στέλνοντας την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία της εστίας του Σα, με τους Γάλλους να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Κι ενώ το παιχνίδι έδειχνε ότι θα μπορούσε τουλάχιστον να λήξει ισόπαλο, αποτέλεσμα που θα έφερνε σε κάθε περίπτωση οριστικά τον Ολυμπιακό στο Europa League, πάλι σε μια ανύποπτη φάση, αυτή τη φορά στο 75′, η μπάλα βρήκε το χέρι του Ραφίνια οριακά στη γραμμή της περιοχής του Ολυμπιακού, ο Ισπανός ρέφερι υπέδειξε και πάλι πέναλτι, ο Παγέτ ανέλαβε ξανά την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο ίδιο σημείο παρότι ο Σα προσπάθησε ν’ αποκρούσει.

Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός πίεσε, αλλά σε κάθε περίπτωση η εμφάνιση του ειδικότερα στο β’ ημίχρονο δεν ήταν αυτή που έπρεπε, με αποτέλεσμα να γνωρίζει την ήττα στο Βελοντρόμ. Πλέον, όλα θα ξεκαθαρίσουν στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής όπου ο Ολυμπιακός θεωρητικά και με ήττα από την Πόρτο στο Καραϊσκάκη θα συνεχίσει στο Europa League. Δεδομένα με νίκη θα παραμείνει στην Ευρώπη ό,τι κι αν κάνει η Μαρσέιγ στο Μάντσεστερ απέναντι στη Σίτι…

Διαιτητής: Μανθάνο (Ισπανία). Βοηθοί: Νεβάδο (Ισπανία) – Ναράνιο (Ισπανία). 4ος διαιτητής: Μαρέσκα (Ιταλία). VAR: Μπενγκοετσέα (Ισπανία). AVAR: Πριέτο (Ισπανία).

Mαρσέιγ (Αντρέ Βίλας Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Αμαβί, Τσαλέτα-Τσαρ, Αλβαρο, Ρονζιέ (85’ Γκουέγ), Καμαρά, Κουζάνς (56’ Σανσόν), Τοβέν (90+5’ Ακέ), Παγέτ, Μπενεντέτο (46’ Ζερμέν)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (79’ Μασούρας), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης, Βρουσάι (90+2’ Σουντανί), Ελ Αραμπί.