Ήττα με παράπονα στη Βούλα για τον ΟΦΗ

Μπάσκετ 4 Δεκεμβρίου 2022, 20:20

Ο ΟΦΗ διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους στη Βούλα, αλλά ο Πρωτέας χαμογέλασε καθώς επικράτησε με 82-75 στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Β' Εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Η Κρητική ομάδα εκφράζει δυσαρέσκεια -μέσω των social media λογαριασμών της- για τη διαιτησία των πέντε τελευταίων λεπτών αναφέροντας χαρακτηριστικά:

«Στα τελευταία όμως 5 λεπτά η κακή διαιτησία κατάφερε να χαλάσει την εικόνα της αναμέτρησης, (υπήρξε διακοπή που με την παρεμβολή των ψυχραιμότερων δεν συνεχίστηκε) και να επηρεάσει και το τελικό αποτέλεσμα με την αποβολή Μποχωρίδη, Τσερκιτζόγλου και του Βασίλη Ράλλη καθώς και δυο παικτών της οικοδέσποινας ομάδας.»

Η Κρητική ομάδα ήταν πίσω στο σκορ σε πρώτη και δεύτερη περίοδο (ήταν στο μείον 15 στο ημίχρονο), αλλά στο δεύετρο μέρος έφερερ το ματς στα ίσια χωρίς όμως ανα αποκομίσει κάτι στο φινάλε.

Εντυπωσιακός ο Μποχωρίδης που ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης σημειώνοντας 32 πόντους. “Διψήφιοι” από την πλευρά του ΟΦΗ και οι Μπουλάτοβιτς (17), Σταμπούλης (13).

Η Κρητική ομάδα αφήνει πίσω την ήττα στο κλειστό γυμναστήριο “Γεώργιος Γεννηματάς” και εστιάζει στο επόμενο παιχνίδι, υποδεχόμενη την ΑΕΝ Κηφισιάς την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου.

Πρωτέας Βούλας – ΟΦΗ 82-75
Δεκάλεπτα: 27-14, 51-36, 59-58, 82-75
Διαιτητές: Τσιμπούρης, Κουτσοδήμος, Μαρουδιάς

Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 10 (2), Τσακναρίδης, Κυριλής 10 (1), Γ. Καραμαλέγκος 8 (2), Ματσάγγος 8, Γάργαλης 18 (2), Σκορδάς 9, Βεσκούκης 2, Ηλ. Καραμαλέγκος 13 (3), Βισνιέβσκι 4.

ΟΦΗ (Ράλλης – Καρλάφτης): Μποχωρίδης 32 (2), Μπουλάτοβιτς 17 (3), Τσερκιτζόγλου 6 (2), Μηλαθιανάκης, Πέτρου, Πρωτογεράκης 5, Σταμπούλης 13 (3), Αναστασάκης, Πάλλης 2, Θεοδωρίδης.