Ήττα και από το Περιστέρι

Ρέθυμνο Cretan Kings | 5 Οκτωβρίου 2019, 18:20

Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στο νέο πρωτάθλημα της Basket League ούτε τη δεύτερη αγωνιστική, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα από το Περιστέρι με 79-60.

Το Περιστέρι κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (15-25) με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να κάνει εμφάνιση απ’ τα…παλιά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ψαλίδα άνοιξε ακόμα περισσότερο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται ακόμα και με 19 πόντους ενώ η αμυντική λειτουργία του Ρεθύμνου ήταν τραγική. Πάραυτα κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 15 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν κατάφεραν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο να περιορίσουν αμυντικά την ομάδα του Ηλία Ζούρου. Με τους Γκάρετ και Γκόρντον να δίνουν λύσεις στο 34’ η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά από το πρώτο δεκάλεπτο στους 9 αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με το 60-79 να είναι το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 15-25, 25-40, 43-58, 60-79

Ρέθυμνο (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χάρις 2 (, Γκάρετ 18 (3), Γουίλιαμς 1, Γκόρντον 6, Φράνκαμπ 21 (3), Καμπερίδης, Χριστοδούλου 7 (1), Ραζής, Χότον 5, Γαρέζος, Μαραγκάκης

Περιστέρι (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος 7 (1), Βασιλόπουλος 13 (2), Γκρέι 13 (2), Μπράιον 2, Μόρισον 13, Σαλούστρος 8, Σκορδίλης 8, Χάτσερ 4, Γόντικας 2, Αγραβάνης 2, Σμιθ 3 (1), Κίνγκσλι 4