Ήττα για την Ξάνθη στην Κέρκυρα

Super League 1 12 Μαρτίου 2017, 20:10

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Ξάνθη στην Κέρκυρα από την τοπική ομάδα. Η γκολάρα του Ντιόγκο καθόρισε τον νικητή σε ένα μέτριο παιχνίδι. Με 10 παίκτες σε ολόκληρο το 2ο ημίχρονο η ακριτική ομάδα.

planakis

Η Ξάνθη “καιγόταν” για βαθμούς, η Κέρκυρα πήρε το “τρίποντο”. Στο 1ο ημίχρονο δεν υπάρχει κάτι (αγωνιστικό) άξιο καταγραφής εκτός από την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Γουάλας στο 45′ για επικίνδυνο μαρκάρισμα στο κεφάλι του Γεωργίου.

Στην επανάληψη η Κέρκυρα εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή κι άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Επιστέγασμα αυτών το 66ο λεπτό όπου ο Κέβιν Ντιόγκο διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Να σημειωθεί ότι διατηρήθηκε η παράδοση, σύμφωνα με την οποία η Ξάνθη δεν έχει νικήσει ποτέ στην Κέρκυρα!

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Γκάγκας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Ντιμιτρόφσκι, Βενέτης, Ζ.Ντιόγκο, Σιόντης, Νίκιτς (62′ Ντουαλά), Γεωργίου (46′ Κόντος), Κ. Ντιόγκο (85′ Σπίνουλας), Επστάιν, Τουράμ.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης (61′ Λάζιτς), Γιουνές, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Λουσέρο (73′ Πιτσέλι), Λισγάρας, Καμαρά (46′ Σιλά).