Ήττα για την Εθνική Νεανίδων στο Ηράκλειο από την Ισπανία

Μπάσκετ 31 Ιουλίου 2021, 20:07

Την τρίτη ήττα σε τέσσερα παιχνίδια γνώρισε η Εθνική Νεανίδων στο Ηράκλειο. "Θύτης" η Ισπανία που επικράτησε με 69-38. Πρώτη σκόρερ της Εθνικής η Βασιλική Δασκουλίδου του ΟΑ Χανίων.

H Ελληνική ομάδα έδειξε μαχητικότητα στο ξεκίνημα. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια ως 1το 4-15 (στο 9′), το οποίο διαμόρφωσε η Άννα Μαρία Πρίφτη. Εν συνεχεία η Ελλάδα έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ για έξι λεπτά και οι Ισπανίδες έφτασαν στο 24-15 (15″45″).

Η διαφορά ανέβηκε στο +15 (37-22) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και στο +20 (42-22) με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η Ελλάδα προσπάθησε, μείωσε (44-28, 24’50”), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Η Ισπανία επανάφερε τη διαφορά στο +20 (48-28, 26’30”). Η Πέρεθ “έγραψε” το 59-30 (32’40”) με την Ισπανική ομάδα να φθάνει τελικά στην άνετη νίκη με 69-38. Το απόγευμα της Κυριακής (01/08, 18:00) η Εθνική Νεανίδων θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ.

Νωρίτερα, στις 15:00, θα πραγματοποιηθεί η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο αήττητες ομάδες του τουρνουά, την Ισπανία και τη Γαλλία.

Διαιτητές: Μεστρ (Γαλλία), Ναγκόρνιι (Ουκρανία), Ζιτλούκιν (Ρωσία)
Δεκάλεπτα: 17-15, 37-22, 51-30, 69-38

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Αλεξία 2, Δαμουλάκη 4, Κελεμένη, Παπαδάκη, Τσαγκαροπούλου, Μπαξεβάνου 4, Δασκουλίδου 9, Δροσούνη, Γρηγοροπούλου 6, Λέρη 4, Πολυμένη 8, Πρίφτη 1.