Ηττα για την Εθν. Γυναικών – Βασικές Σαρρή, Σιδηρά

Γυναικείο Ποδόσφαιρο | 23 Σεπτεμβρίου 2020, 14:07

Με το… αριστερό ξεκίνησε η θητεία του Γιώργου Κυριαζή στον πάγκο της Εθνικής Γυναικών, αφού το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 4-0 στην Ουκρανία, κρατώντας από το ματς αυτό μόνο την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η κούραση “λύγισε” τα κορίτσια της Εθνικής ομάδας, με την Ουκρανία μετά το 60’ να φτάνει στην επίτευξη των γκολ. Η Κόζλοβα σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ στο 60’ και το 72’, η Κράβετς στο 88’ πέτυχε το 3-0 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις η Απανασένκο.

Στο αρχικό σχήμα ήταν η Χανιώτισσα Βεατρίκη Σαρρή της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και η Ηρακλειώτισσα Δανάη Σιδηρά του Εργοτέλη. Δεν αγωνίστηκαν οι Στέλλα Κωτσάκι του Εργοτέλη και Βάσω Κυδωνάκη του ΟΦΗ.

Ουκρανία: Σάμσον, Φιλένκο (75΄ Πέτρικ), Μπάσανκα, Μποϊτσένκο, Σμάτκο, Άντρουτσακ, Όβντιτσουκ (83΄ Κούνινα), Απανασένκο, Μαλαχόβα (46΄ Κόζλοβα), Κίμιτς, Κράβετς.

Ελλάδα: Παπακωνσταντίνου, Μίτκου, Γκάτσου, Κακαμπούκη, Σιδηρά, Κόγγουλη, Χατζηγιαννίδου, Σαρρή (69΄ Κοκοβιάδου), Μωραΐτου (78΄  Βαρδάλη), Μάρκου, Χατζηνικολάου (84΄ Καλδαρίδου).

*Στον άλλο αγώνα του ομίλου της Εθνικής η πρωτοπόρος Γερμανία νίκησε 3-0 εκτός έδρας το Μαυροβούνιο.