Ήττα εντός προγράμματος, 3-0 από την ΑΕΚ

ΟΦΗ | 10 Νοεμβρίου 2022, 5:05

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε εκτός έδρας από την ΑΕΚ με 3-0 και στρέφει την προσοχή του στην άκρως καθοριστική αναμέτρηση της Δευτέρας (14/11, 19:30) με τον Λεβαδειακό στο γήπεδο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης".

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα, μόλις στο 11ο λεπτό, με 2-0. Πάντως το πρώτο γκολ προήλθε από πέναλτι που αμφισβητήθηκε από την Κρητική ομάδα.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο, προσπάθησε να δημιουργήσει ποδόσφαιρο, αλλά δεν βρήκε (με τον Γκερέρο δύο φορές και τον Μπαλογιάννη) το γκολ που θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ σκόραρε ακόμη μία φορά, με τον Μανδά να μην επιτρέπει -με τις επεμβάσεις του- να “ξεφύγει” το σκορ.

Στα αξιοσημείωτα για τον ΟΦΗ η επιστροφή στην αγωνιστική δράση ενός από τους ποιοτικούς και επιδραστικούς ποδοσφαιριστών του, του Χουάν Νέιρα, ο οποίος αγωνίσθηκε στα τελευταία λεπτά (πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Ντιουσέ).

Επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Χουάν Νέιρα

Άξιο αναφοράς επίσης (από στατιστικής άποψης) ότι το 3-0 εμφανίζεται για όγδοη (8η) φορά στα παιχνίδια των δύο ομάδων με γηπεδούχο την ΑΕΚ και είναι το δημοφιλέστερο σκορ στις μεταξύ τους “κόντρες”.

Πλέον ο ΟΦΗ εστιάζει την αναμέτρηση της Δευτέρας κόντρα στον Λεβαδειακό στο ντέρμπι των ουραγών, όπου η νίκη είναι μονόδρομος για την Κρητική ομάδα κόντρα σε αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους.

Το φιλμ της αναμέτρησης στη Νέα Φιλαδέλφεια:

6′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Λιβάι Γκαρσία ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι (το οποίο κέρδισε ο Νορντίν Άμραμπατ από μαρκάρισμα του Μεγιάδο) και με το 7ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα άνοιξε το σκορ.

9′ Σουτ του Γκατσίνοβιτς εντός περιοχής, η μπάλα πήγαινε στην εστία, αλλά χτύπησε στον Άμραμπατ και έφυγε άουτ.

11′ ΓΚΟΛ 2-0. Σέντρα του Μάνταλου από δεξιά, ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς έπιασε με τη μία το πλασέ από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

19′ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά του Μπαλογιάννη, η κεφαλιά του Γκερέρο στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

29′ Η ΑΕΚ βγήκε στην κόντρα από δεξιά με τον Άμραμπατ, αυτός πάσαρε στον Πινέδα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με το σουτ του Μεξικανού να κοντράρει σε αμυνόμενους και να μπλοκάρει χωρίς να προβληματισθεί ο Μανδάς.

38′ Μετά από λάθος του Χατζισαφί οι φιλοξενούμενοι έφεραν τη μπάλα στην περιοχή, με τον Γκερέρο να κάνει το διαγώνιο σουτ και να αστοχεί.

39′ Μακρινό σουτ του Γκατσίνοβιτς με το αριστερό, έπεσε στη δεξιά γωνιά του ο Μανδάς και μπλόκαρε τη μπάλα.

44′ Ωραία ατομική ενέργεια του Μπαλογιάννη απέναντι στον Σιντιμπέ, πάτησε περιοχή και σούταρε δυνατά και διαγώνια, με τον Αθανασιάδη να βγάζει με εντυπωσιακή επέμβαση.

46′ Ο Άμραμπατ βγήκε γρήγορα στην κόντρα και σέντραρε από δεξιά, ο Γκατσίνοβιτς στο δεύτερο δοκάρι στόπαρε και επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να σταματά στην πλάτη του Μεγιάδο.

52′ Ο Γκατσίνοβιτς έκανε κούρσα από τα αριστερά και συνέκλινε στον άξονα, σούταρε συρτά αλλά ο Μανδάς έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

56′ Μακρινό και πολύ άστοχο σουτ του Τζου, ο οποίος ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας στην αντεπίθεση που έβγαλε ο Μπαλογιάννης.

60′ ΓΚΟΛ 3-0. Σέντρα του Άμραμπατ από δεξιά, πρώτη κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία, δεύτερη του Πέτρου Μάνταλου, στα δίχτυα του Μανδά η μπάλα.

64′ Έφυγε στην κόντρα ο Γκατσίνοβιτς διασχίζοντας σχεδόν όλο το γήπεδο, πάσαρε δεξιά στον Άμραμπατ, το σουτ του οποίου εντός περιοχής έβγαλε δύσκολα ο Μανδάς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γκαρσία σέντραρε και ο Σιντιμπέ απο κοντά έπιασε την κεφαλιά – ψαράκι και τον Μανδά να βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

76′ Άλλαξαν τη μπάλα από δεξιά οι Άμραμπατ, Γκαρσία και Σιντιμπέ, γύρισμα του τελευταίου στον Αραούχο, ο οποίος σούταρε άστοχα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

77′ Ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε στην αντεπίθεση και σούταρε διαγώνια εκτός περιοχής, αλλά ήταν άστοχος.

78′ Ο Νέιρα βρήκε όμορφα τον Ντικό, αυτός πάτησε για τον Ντουρμισάι του οποίου το ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής ήταν άστοχο.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)
Βοηθοί: Καλαμπόκης (Αιτ/νιας), Σπυρόπουλος Παντ. (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζησαφί, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (66′ Αραούχο), Πινέδα (66′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (70′ λ.τρ. Μαχαίρας), Άμραμπατ, Λιβάι Γκαρσία (87′ Κοσίδης).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής (83′ Πασαλίδης), Μπαλογιάννης, Περέα (74′ Στάικος), Μεγιάδο, Τοράρινσον, Ντιουσέ (83′ Νέιρα), Τζου (66′ Ντικό), Γκερέρο (66′ Ντουρμισάι).