Ηττα χωρίς κόστος για την Εθνική στη Ρίγα

Μπάσκετ 27 Φεβρουαρίου 2023, 22:38

Η Εθνική Ανδρών μπάσκετ πάλεψε το ματς απέναντι στη Λετονία, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 67-57.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, αφού η Εθνική έχει καταφέρει να κλείσει θέση για το Παγκόσμιο, η Ελλάδα ήταν ανταγωνιστική σε δύο από τα τέσσερα δεκάλεπτα.

Ουσιαστικά οι Λετονοί έχτισαν διαφορές στο πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στη νίκη. Mαλιστα ολοκλήρωσαν εκείνοι στην πρώτη θέση και η Εθνική μας στη δεύτερη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ελλάδα είχς αντίστοιχο ξεκίνημα με εκείνο απέναντι στη Σερβία πριν από λίγες ημέρες. Ηταν ένα 15-8 τότε των Σέρβων, ενώ τώρα οι Λετονοί πήγαν με προβάδισμα 18-8.

Στη 2η περίοδο οι Ελληνες ανέβασαν ξανά στροφές και πλησίασαν στον πόντο στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι Λετονοί έχτισαν ξανά διψήφια διαφορά με την Ελλάδα να αντιδρά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μείωσε τρία λεπτά πριν τη λήξη στους 3 (58-55), όμως οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο από ΄κει και μετά.

Δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Χατζηδάκης 9, Καλαϊτζάκης Π. 3 (1), Κατσίβελης 7 (1), Μωραϊτης 6, Πάπας 3 (1), Χουγκάζ 2, Φλιώνης 3 (1), Γόντικας 4, Μαντζούκας 2, Μουράτος 3, Τανούλης 7 (1), Τολιόπουλος 8 (2)