Ήττα – αποκλεισμός για την Εθνική Ελπίδων

Ποδόσφαιρο 13 Νοεμβρίου 2020, 21:14

Εντός έδρας ήττα για την Εθνική Ελπίδων από την αντίστοιχη της Τσεχίας με 2-0. Με 10 παίκτες το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από το 42ο λεπτό λόγω της αποβολής του Οδυσσέα Λυμπεράκη.

Ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Χόλικ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Εθνική μας να μην είναι ανταγωνιστική στο δεύτερο ημίχρονο αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 68ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπούμα (προήλθε από μαρκάρισμα του Αποστολάκη στον Γκανέντσι) και διαμόρφωσαν το τελικό 0-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντρχαλ που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο “Απόστολος Νικολαΐδης” και (η ήττα) σήμανε τον αποκλεισμό της Εθνικής Ελπίδων από την τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Από τους πέντε κληθέντες του ΟΦΗ αγωνίσθηκαν οι τρεις (Κωνσταντίνος Μπαλογιάννης, Οδυσσέας Λυμπεράκης, Απόστολος Διαμαντής), ενώ εκτός έμεινε ο Αμπντούλ Ραχμάν Ουές. Ο Φροίξος Γρίβας (που είχε κληθεί επίσης) δεν ακολούθησε τελικά την Ελληνική αποστολή λόγω τραυματισμού και παρέμεινε στο Ηράκλειο.

Στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήθηκε ο πρώην παίκτης του Πλατανιά, Γιάννης Παπανικολάου. Απεναντίας δεν αγωνίσθηκε ο Χανιώτης τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Κωνσταντίνος Τζολάκης.

Ελλάδα: Σιαμπάνης, Αποστολάκης, Κατράνης, Ευαγγέλου, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (46′ Παπανικολάου), Μπουζούκης (46′ Θ. Τσιγγάρας), Βρουσάι (80′ Μαχαίρας), Α. Τσιγγάρας (72′ Μπότος), Κούτσιας (57′ Καμπετσής), Λυμπεράκης.

Τσεχία: Τζέντλιτσκα, Ζίμα, Χόλικ, Πλέτσατι (46′ Όστρακ), Μπούχα, Χάβελκα (46′ Γκράνεσνι), Γιάνοσεκ, Σάσινκα (77′ Ντρχαλ), Κρέιτσι, Λινγκρ (89′ Κλίμα), Μάτουσεκ (65′ Βάνιτσεκ).