Ηττα από τη Σλοβακία η Εθνική Γυναικών

Μπάσκετ 5 Ιουνίου 2021, 23:33

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε 64-59 από τη Σλοβακία σε φιλικό τεστ στην Κροατία για την προετοιμασία της για το Eurobasket 2021.

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της με τη Σλοβακία να μπαίνει πιο δυνατά στο ξεκίνημα, χτίζοντας διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Ελλάδα έμεινε αισθητά πίσω στο σκορ και βελτίωσε την εικόνα της στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο κατέβασε τη διαφορά. Οι Σλοβάκες είχαν όμως κάποια ξεσπάσματα στην επίθεση και κατάφεραν πολύ γρήγορα να πάρουν ξανά προβάδισμα νίκης στην τελευταίο περίοδο, φτάνοντας στο τελικό 64-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 36-27, 51-49, 64-59

Σλοβακία (Γιούραϊ): Γιαμπούτσκοβα 16, Παλενίκοβα 2, Ορόζοβα 5, Πραζενίκοβα 10, Ντουντάσοβα 9, Ρεμενάροβα 2, Στάσοβα 6, Σούγιοβα 10, Μοραβτσίκοβα 4, Χάσκοβα

Ελλάδα (Μασλαρινός): Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 5, Σπανού 10, Χριστινάκη 10, Φασούλα 12, Σταμολάμπρου 10, Μποσγανά 2, Αλεξανδρή 2, Λούκα 6, Τσινέκε, Δίελα