Ηταν να μπει το πρώτο γκολ… Κατάρρευση στο Γεντί Κουλέ

Χανιά | 11 Δεκεμβρίου 2016, 19:57

Ηταν μέχρι να δεχθεί το... πρώτο γκολ ο Α.Ο. Χανιά στο Γεντί Κουλέ, γνωρίζοντας βαριά ήττα με σκορ 3-0 από τον ΟΦΗ. Για 40 λεπτά άντεξαν οι φιλοξενούμενοι που μπορούν να αισθάνονται και... ικανοποιημένοι που δεν δέχτηκαν περισσότερα τέρματα.

planakis

Ουσιαστικά, η εμφάνιση του ΑΟΧ ήταν τραγική. Ό,τι λιγότερο ή περισσότερο κι αν γραφτεί θα είναι αδικία για να περιγράψει την κάκιστη εμφάνισή του. Ειδικότερα όμως από τη στιγμή που βρίσκεται να χάνει με 1-0 επέρχεται η κατάρρευση. Ο ΟΦΗ σκόραρε το 1-0 στο 40′ με το γκολ από τον Κομεσίδη, για να ακολουθήσουν στο β’ ημίχρονο το 2-0 από τον Βουό στο 47′ και το 3-0 στο 53′ από τον Ράντι.

OFH AOX

Μέσα σ’ όλα, ο ΟΦΗ που έδειξε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και ήταν αποφασισμένος γι’ αυτήν, είχε και δύο δοκάρια. Στο 65′ με τον Ογκμποε και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ροβίθη.

goal OFH

Μια εμφάνιση για τον ΑΟΧ που πέραν της δεδομένης διαφοράς δυναμικότητας με τον ΟΦΗ, δηλώνει μάλλον πολλά περισσότερα πράγματα για τη δύσκολη κατάσταση στην οποία βρίσκεται γενικότερα…

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

2′ Ο Ράντι μέσα στην περιοχή πλασάρει, μπλοκάρει εύκολα ο Αθανασίου.

19′ Κεφαλιά πάσα του Ογκμποε για τον Ράντι, που “τσιμπάει” τη μπάλα προ του Αθανασίου και αυτή περνά ελάχιστα άουτ.

32′ Ο Ράντι εκτελεί κόρνερ, ο Χαντί κάνει την κεφαλιά, η μπάλα απομακρύνεται από τη γραμμή της εστίας από την κεφαλιά του Ηρακλή.

40′ (1-0) Εκτέλεση κόρνερ από τον Ράντι, ο Κομεσίδης με προβολή “νικάει” τον Αθανασίου.

47′ (2-0) Ο Βουό με “υποψία” φάουλ πάνω στον Θεολόγου δίνει την ασίστ για τον Χαντί που με κοντινό σουτ σημειώνει το δεύτερο γκολ για τον ΟΦΗ.

53′ (3-0) Φάση διαρκείας για τον ΟΦΗ που καταλήγει σε γκολ. Ο Ράντι πασάρει για τον Βουό που προσποιείται αποφεύγοντας τον Ζέρη σουτάρει ουσιαστικά σε άδεια εστία αλλά η μπάλα κοντράρει και στη συνέχεια φτάνει στον Ράντι που σκοράρει με σουτ.

63′ Ο Βουό μέσα στην περιοχή του ΑΟΧ σουτάρει από πολύ κοντά η μπάλα αποκρούεται από τους αμυντικούς.

65′ Ο Ογκμποε παίρνει τη μπάλα και μπαίνει μες στην περιοχή σουτάροντας δυνατά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Αθανασίου.

93′ Σουτ από τον Ροβίθη η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Αθανασίου και στη συνέχεια ο τερματοφύλακας του ΑΟΧ διώχνει σε κόρνερ.

Διαιτητής: Ρατσιάτος (Αργολίδας). Βοηθοί: Κουντουρέλης (Αθηνών) – Οικονόμου (Δυτ. Αττικής). 4ος διαιτητής: Σωτηριάδης (Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Όστοϊτς (59′), Ροβίθης (81′), Αντουκόρ (90’+3′) – Ηρακλής (28′), Δαμιανάκης (88′)

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δαύκος, Κιάσσος, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Όστοϊτς, Αντουκόρ, Νάστος, Χαντί (77′ Μπολάκης), Ράντι, Όγκμποε (69′ Μάνος), Βουό (69′ Ροβίθης)

Α.Ο. Χανιά (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Θεολόγου (73′ Ζόρο), Γκεμίσης (46′ Λύρας), Φουρλάνος, Τσουκάνης, Μάνιας, Ντούμος (63′ Αποστολόπουλος), Σταματής.