Ηταν να μπει ο Μάνταλος…

Super League 1 19 Σεπτεμβρίου 2020, 22:31

"Καθάρισε" η AEK, περνώντας νικηφόρα από το γήπεδο του Αγρινίου επί του Παναιτωλικού.

Η “Ενωση” χάρη σε δύο γκολ στο β’ ημίχρονο επιβλήθηκε με 2-0, ξεκινώντας έτσι νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στη φετινή Σούπερ Λιγκ.

Ουσιαστικά, το β’ ημίχρονο ήταν αυτό που επεφύλασσε συγκινήσεις, καθώς το πρώτο ήταν… σούπα.

Ενδεχομένως τα πράγματα να ήταν καλύτερα για την ΑΕΚ πάντως από το πρώτο μέρος εφόσον ο Μάσιμο Καρέρα δεν ξεκινούσε με ένα επιφυλακτικό σχήμα, καθώς χρησιμοποίησε τρεις στόπερ. Στην επανάληψη και με την είσοδο του Μάνταλου στο παιχνίδι, η ΑΕΚ έκανε τη διαφορά… Απέκτησε ρυθμό, καταφέρνοντας να φτάσει στα δύο γκολ που της έδωσαν τη νίκη. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει το σκορ, καθώς απώλεσε πέναλτι.

Το 1-0 σημειώθηκε στο 68′ από την κεφαλιά του Λιβάγια, ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε από τον Μάνταλο σε μια φάση που διήρκεσε αρκετή ώρα μέσα στα καρέ του Παναιτωλικού. Το πέναλτι για τον Παναιτωλικό κέρδισε ο Ντίας ο οποίος ανατράπηκε από τον Τσιγκρίνσκι, αλλά ο Τσιντώτας κατάφερε ν’ αποκρούσει την εκτέλεση του Ματσόλα στο 75’.

Μετά τον Ολυμπιακό και η ΑΕΚ, λοιπόν, ξεκινά νικηφόρα το πρωτάθλημα, ενώ ο Παναιτωλικός παραμένει στον ένα βαθμό, αυτόν που κέρδισε στην πρεμιέρα απέναντι στον ΟΦΗ.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας). Βοηθοί: Πάτρας (Μακεδονίας) – Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). 4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας). VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας). ΑVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Χνιντ (15′), Σβάρνας (20′), Καρασαλίδης (21′), Ολιβέιρα (38′), Λιβάγια (40′), Μάζουρεκ (49′), Τσιγκρίνσκι (74′)

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Kνετ, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας (81′ Μεντίνα), Τζανακάκης (72′ Μεντόσα), Τσιγγάρας (81′ Ταχάρ), Ντάλσιο (85′ Βέργος), Βάντερσον, Μάζουρεκ, Ντίας, Ματσόλα (81′ Αριγίμπι).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ (46′ Μάνταλος), Παουλίνιο, Σιμόες (90’+2 Μπότος), Βασιλαντωνόπουλος, Ινσούα, Λιβάγια (90’+2 Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (80′ Λόπες), Ολιβέιρα.