Ιστορική πρόκριση Λαμίας παρά την ήττα από τον ΠΑΟ με 1-0

Κύπελλο Ελλάδος | 10 Ιανουαρίου 2018, 22:40

Ιστορική πρόκριση πήρε η Λαμία για τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας παρά την ήττα της με 1-0 από τον Παναθηναϊκό στο "Απ. Νικολαΐδης".

Παρ’ ότι αρχικά οι “πράσινοι” μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, η αμυντική τακτική του Μπάμπη Τεννέ περιόρισε τη δυνατότητα να απειλήσουν την εστία του Παπαδόπουλου, με μοναδική στιγμή που έφτασαν κοντά στο γκολ, το σουτ του Μόλινς στο 44ο λεπτό εντός της περιοχής, το οποίο κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ της Λαμίας.
Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τον ΠΑΟ να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 71ο λεπτό με τον Μολίνς, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μουνιέ άνοιξε το σκορ ύστερα από ασσίστ του Κουλιμπαλί με κεφαλιά.
Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η Λαμία περνάει στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, με την πρώτη να είναι τη σεζόν 1971-72, όταν απέκλεισε την ΑΕΚ στην παράταση με 1-0. Μάλιστα, τότε αποτελούσε μεγάλη έκπληξη καθώς αγωνιζόταν στην Β’ Εθνική, στην οποία τερμάτισε 13η ανάμεσα σε 20 ομάδες στο τέλος της σεζόν.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής), Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)
4ος: Αντωνίου (Αθηνών)

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Αυλωνίτης (76′ Πίσπας), Κουρμπέλης, Ινσούα, Χίλιεμαρκ, Τζανδάρης (57′ Δώνης), Βιγιαφάνιες, Μουνιέ, Άλτμαν (58′ Χατζηγιοβάνης), Μολίνς

Λαμία (Μ. Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Παντελιάδης, Βάντερσον, Ακόστα, Αναστασιάδης, Αναστασόπουλος (60′ Κουτρομάνος), Μπλάζιτς, Ασίγκμπα, Πίτι (86′ Βουό).