legea hor

Ιστορική πρόκριση για τους “μικρούς” του Πλατανιά με… buzzer beater στην παράταση! (pics)

Πλατανιάς Άρης Σούδας | 15 Φεβρουαρίου 2017, 18:07

Ιστορία "έγραψαν" οι ποδοσφαιριστές που εκπροσωπούν τον Ερασιτέχνη Πλατανιά στο Κύπελλο Χανίων, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης απέναντι στον Άρη Σούδας (1-0), με γκολ του Αντώνη Αμαραντίδη στις καθυστερήσεις της παράτασης.

planakis

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που πήγε κυρίως στη δύναμη οι “μικροί” του Πλατανιά έφτασαν μία… ανάσα από το γκολ στο 56’ με τον Παπαδάκη, που πήρε την πάσα του Καμπόσου, απέφυγε τους αμυντικούς και βρέθηκε απέναντι στον Κουκλάκη, αλλά στο πλασέ του η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 70’ από σέντρα του Μπαμπουνάκη ο Τσέκοβ δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή, ενώ στο 78’ ο Μπαμπουνάκης βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ κατέληξε εκτός εστίας. Στο 85’ ο Καμπόσος αντίκρισε 2η κίτρινη για “θέατρο”, αλλά άμεσα σχεδόν αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με τη 2η κίτρινη στον Γαβαλά στο 90’.

Papadakis eukairia

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Babounakis

Η πρώτη καλή φάση της παράτασης σημειώθηκε στο 104’ από τη συνεργασία των αδερφών Αμαραντίδη, με τον Γιώργο να σεντράρει και τον Αντώνη με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Άρης πήγε να ολοκληρώσει τις αλλαγές του, αλλά ο Αρτσιδάκης που είχε ήδη κάρτα έβγαλε τις καλαμίδες του πριν φύγει και δέχτηκε τη 2η κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με εννιά παίκτες.

Stratoudakis

Στο 116’ ο Πλατανιάς έχασε απίστευτη ευκαιρία για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης, όταν από μπαλιά του Παπαδάκη ο Αντ. Αμαραντίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας και προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Κουκλάκη, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 119’ ο Κ. Τερεράκης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα είχε την ευκαιρία να απειλήσει την εστία του Κουράκη αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.

Goal1

Goal

Στο 120+2′ από κόρνερ του Ρουσάκη ο Αντ. Αμαραντίδης με κεφαλιά πέτυχε το “χρυσό γκολ” για τπν Πλατανιά, ενώ ο ίδιος δύο λεπτά μετά έχασε νέα ευκαιρία για γκολ.

Pantelakakis

Πολλά παράπονα υπήρξαν για τη διαιτησία, κυρίως από πλευράς Άρη Σούδας που ζήτησε πέναλτι στο 54’ όταν από φάουλ του Φέζγκα ο Κουράκης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και στη συνέχεια ο Αρτσιδάκης που μπήκε στη φάση βρέθηκε στο έδαφος υπό την πίεση του νεαρού τερματοφύλακα.