Ισόπαλος (19-19) στο πρώτο ματς στο 2023 ο Ιδομενέας

Χάντμπολ 21 Ιανουαρίου 2023, 18:45

Ισόπαλος στο πρώτο του παιχνίδι στο 2023 αναδείχτηκε ο Ιδομενέας. Η ομάδα του Νίκου Κοκολοδημητράκη παρότι βρέθηκε πολύ κοντά στο να κατακτήσει τη νίκη, δεν τα κατάφερε απέναντι στην Πολιτεία, στην οποία και παραχώρησε την ισοπαλία με 19-19.

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι που διεξήχθη μετά από περίπου δύο μήνες για την ομάδα χάντμπολ του Ιδομενέα, αφού το προηγούμενο ήταν ξανά στα Χανιά με αντίπαλο τον Παπασιδέρη Κορωπίου που είχε διεξαχθεί στις 26 Νοεμβρίου, με την ομάδα των Χανίων να επικρατεί τότε με 41-32.

Το αποτέλεσμα δεν αλλάζει τα δεδομένα για τον Ιδομενέα ο οποίος θα είναι σίγουρα στις θέσεις των πλέι οφ για να διεκδικήσει την άνοδο στην Α2, έχοντας πολλές πιθανότητες να τα καταφέρει… Αντίθετα, η ομάδα που καιγόταν για τη νίκη ή έστω για το βαθμό ήταν η Πολιτεία και κατάφερε να την πάρει.

Ο Ιδομενέας ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα, καθώς προηγήθηκε στο σκορ με 3-0, ενώ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 10-8. Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, οπότε και η Πολιτεία κατάφερε με τρία τέρματα έναντι ενός του Ιδομενέα να πάρει την ισοπαλία.

Να σημειωθεί ότι ο Νίκος Κοκολοδημητράκης χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς παίκτες, με τον Φαλτσέτα να μένει εκτός λόγω τραυματισμού. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα των Χανίων ο Κωστόπουλος με 5 γκολ, ενώ για την Πολιτεία τα περισσότερα τέρματα πέτυχε ο Μουρελάτος, σκοράροντας 8 φορές.

Πεντάλεπτα: 3-0, 3-2, 5-3, 8-5, 8-6, 10-8 (ημίχρονο), 12-11, 14-13, 15-13, 16-15, 18-16, 19-19 (τελικό)

Ημίχρονα: 10-8, 9-11

Ιδομενέας (Νίκος Κοκολοδημητράκης): Παντελάκης, Κισκηράς 1, Αλυγιζάκης 2, Παπαδάκης 2, Καμπανιέρης, Παρασκευόπουλος, Σπυρλιδάκης 2, Καμαριανάκης, Ξανθουδάκης 2, Καλατζάκης, Καμινάκης 2, Παπαϊωάννου 1, Θωμαδάκης, Κωστόπουλος 5, Οσιπίδης 2, Μιχελάκης

ΑΟ Πολιτείας (Αλέξης Διαμαντόπουλος): Ξανθάκης 3, Τηνιακός 3, Κορακίδης, Τρουμπούκης 1, Μουρελάτος 8, Ζέρβας, Κατρής 2, Θεοδώρου, Δουνάκης, Ταυρόπουλος, Κωνσταντέλλος 1, Τερλεμές, Τωμαδάκης, Παναγόπουλος, Ξηρός Ι., Ξηρός Γ. 1