Ισόπαλοι Αρης και Παναθηναϊκός

Super League 1 12 Μαΐου 2021, 21:43

O Aρης έχασε οριστικά την κούρσα της 2ης θέσης μετά την ισοπαλία 0-0 με τον Παναθηναϊκό. Οι Θεσσαλονικείς έχουν παρά ταύτα το προβάδισμα για την 3η, μετά το επίσης ισόπαλο αποτέλεσμα στην Τρίπολη.

Ο Αρης ήθελε μόνο νίκη για να ελπίζει στη διεκδίκηση της 2ης θέσης. Μάλιστα άσκησε πίεση στα καρέ του Διούδη, ενώ έπαιζε και με παίκτη παραπάνω για περίπου 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να φτάσει όμως στο πολυπόθητο γκολ.

Ο Αρης απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο φινάλε του πρώτου μέρους αρχικά με τον Μαντσίνι και στη συνέχεια στο ξεκίνημα του δευτέρου στο 48′ με τον ίδιο παίκτη που δε μπόρεσε ν’ αξιοποιήσει τη σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα.

Νεά φάση σημειώθηκε και στο 70′ με το καλοχτυπημένο φάουλ του Γκάμα που έδιωξε δύσκολα ο Διούδης. Δύο λεπτά μετά ο Πούγγουρας αντίκρισε την κόκκινη μετά από αψιμαχία με τον Μαντσίνι και ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10.

Ο Αρης πίεσε στο τελευταίο 20λεπτο αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Διούδη, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Κίτρινες Κάρτες: Δεληζήσης (9′), Μακέντα (10′), Αέξανδρόπουλος (17′), Διούδης (73′), Μαουρίσιο (90+2′), Μάνος (90+4΄)
Κόκκινες Κάρτες: Πούγγουρας (72′)

Διαιτητής: Βαντ (Ουγγαρία)
Βοηθοί: Αλμπερτ – Γεωργίου (Ουγγαρία)
4ος διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
VAR: Μαρτίνς (Πορτογαλία)
AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας)
Παρατηρητής: Ταπατζάς (Θράκης)

Αρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (84′ Σούντγκρεν), Γκάνα, Δεληζήσης, Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα, Μαντσίνι (79′ Σόουζα), Γκαρσία, Μπερτόγλιο (64′ Γκάμα), Μάνος.

Παναθηναϊκός (Νίκος Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Μολό, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ (53′ Σάντσες), Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (75′ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (63′ Ιωαννίδης), Μακέντα (75′ Καραγιάννης), Καρλίτος (63′ Μαουρίσιο)