Ισόπαλο το Κρητικό ντέρμπι της πρεμιέρας

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 11 Απριλίου 2021, 18:55

Χωρίς νικητή (1-1) η αναμέτρηση του Εργοτέλη με τον Αστέρα Ρεθύμνου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α' Εθνικής Γυναικών. Στο φινάλε τα δύο τέρματα του αγώνα.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα προηγήθηκε στο 82ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ της Δαφέρμου, ενώ ο Εργοτέλης ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με συρτό σουτ της Ξέρα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ της Σιδηρά.

Πριν την έναρξη του αγώνα η γηπεδούχου ομάδας τίμησε -διά της Δανάης Σιδηρά- τη νεαρή αθλήτρια του Εργοτέλη, Κατερίνα Ξυδάκη. Υπενθυμίζουμε ότι η τρίτη εκπρόσωπος της Κρήτης στην κατηγορία, ο ΟΦΗ, είχε ρεπό την 1η αγωνιστική.

Διαιτητής: Κυριακίδης
Βοηθοί: Εγγλέζος – Πάγκαλος

Εργοτέλης: Στριλιγγά, Χαριτάκη (72′ Δρακωνάκη), Καλέση (85′ Ηλιάδη), Κωνσταντοπούλου, Ζήγρα (72′ Σαριδάκη), Φανουράκη, Σιδηρά, Ξέρα, Δρακωγιαννάκη, Σημαιάκη, Ραπάνη.

Αστέρας Ρεθύμνου: Χατζηστάμου, Νάνου, Κιαχίδου, Κελαϊδή, Δρακάκη, Δαφέρμου, Βορριά, Μανωλίτση (93′ Καραντωνάκη), Γουνάκη, Τζουτζουράκη, Τούνα (87’ Σταγάκη).