Ισόπαλο το γειτονικό ντέρμπι

Ποσειδών Τσικαλαριών Ασπίδα | 1 Νοεμβρίου 2020, 13:49

Μετά από δυο σερί νίκες η Ασπίδα υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία από τον Ποσειδώνα Τσικαλαριών για την 4η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας Χανίων

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το γειτονικό ντέρμπι της Ασπίδας με τον Ποσειδώνα Τσικαλαριών στο έγινε το πρωί στο γήπεδο του Ναυστάθμου.

Έτσι οι γηπεδούχοι με το «Χ» είδαν το νικηφόρο σερί τους να σταματάει φτάνοντας συνολικά τους 8 βαθμούς με δυο νίκες και άλλες τόσες ισοπαλίες, ενώ ο Ποσειδώνας έφτασε τους 5 πόντους μετά τις τέσσερις πρώτες στροφές.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το α’ ημίχρονο με τα δυο γκολ να σημειώνονται μέσα στο πρώτο τέταρτο περίπου της αναμέτρησης. Στο 5ο λεπτό ο Παλαθούρας κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μπομπολάκη, με τον έμπειρο επιθετικό να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα.

Η απάντηση του Ποσειδώνα δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 16’ ο Σγουράκης έφερε το ματς στα ίσια.
Οι δυο αντίπαλοι κυνήγησαν και δεύτερο γκολ, αλλά δίχως αποτέλεσμα με το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Η αναμέτρηση πάντως αποδείχθηκε ήταν αρκετά σκληρή καθώς κυριάρχησαν τα δυνατά μαρκαρίσματα. Μάλιστα στο 85’ ο διαιτητής Παναγόπουλος αναγκάστηκε να στείλει πρόωρα στα αποδυτήρια από έναν ποδοσφαιριστή κάθε ομάδας. Ο Σγουράκης έκανε αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Τζούφα, ο οποίος στη συνέχεια αντέδρασε με αποτέλεσμα αμφότεροι να αντικρίσουν την κόκκινη κάρτα.

Διαιτητής: Παναγόπουλος
Βοηθοί: Κεζέμπογλου, Κοτσιφάκης
Ασπίδα (Δημήτρης Φούρλας): Καζάκος, Παπαδάκης (80’ Σκευοφύλακας), Κοζάκης, Σκορδυλάκης, Τσιτσώνης, Σωτρηρίου, Καράμπελας, Αρβανίτης, Πατζαρίδης (56’ Παλάσης), Παλαθούρας, Πόγκας (56’ Ντούφας)
Ποσειδών Τσικαλαριών (Γιώργος Ζερβουδάκης): Λουλουδάκης, Μπομπολάκης (45′ Βαρδάκης) , Μίχος, Καστρινάκης, Μαρινάκης, Βροντάκης, Κούσι (70′ Ζιντιριδης), Σγουράκης, Λεβεντέλης, Μοτσάνιε (60′ Μιτσώνης), Χαϊντερδι

Bio Green 300x250