Ισοπαλία στο ΟΑΚΑ, ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1

Super League 1 21 Απριλίου 2021, 23:44

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε τους βαθμούς της νίκης μέχρι και τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την ΑΕΚ, αλλά ο Λιβάι Γκαρσία έφερε το ματς στα ίσια με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Στο Ολυμπιακό στάδιο έγινε το παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με λιγοστές καλές και τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν (με τον Ιωαννίδη) στη μία από τις δύο τελικές που δημιούργησαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχος να τους “πράσινους” να ταμπουρώνονται στην άμυνά τους για να κρατήσουν το σκορ και τον Διούδη να είναι εκεί όποτε χρειάστηκε. Την τελευταία υπογραφή στο παιχνίδι έβαλε ο Λιβάι Γκαρσία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ:

4′ Το κόρνερ εκτελέστηκε με κοντινή πάσα, έδιωξαν προσωρινά οι αμυντικοί, άστοχο σουτ του Γαλανόπουλου.

6′ Ο Μάνταλος πέρασε δυο αντιπάλους κι άνοιξε αριστερά, δεν έκανε το σουτ με το αριστερό ο Αλμπάνης, την έφερε στο δεξί, κλείστηκε, γύρισε πίσω στον Μάνταλο, αυτός ήταν καλά κλεισμένος και χάθηκε η ευκαιρία.

8′ Εκτέλεση φάουλ των “πρασίνων”, κεφαλιά του Καρλίτος, έβγαλε με δυσκολία ο Τσιντώτας.

15′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, η μπάλα βρήκε στο τείχος και πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Διούδη.

36′ ΓΚΟΛ 0-1. Σέντρα του Καρλίτος από δεξιά στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, η μπάλα βρήκε στον Λόπες κι άλλαξε ελαφρώς πορεία και ήρθε με φόρα ο Φώτης Ιωαννίδης και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

45+2′ Ο Σιμάνσκι πραγματοποίησε σέντρα, ο Αλμπάνης στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής ολομόναχος έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη.

48′ Kαλό και δυνατό σουτ του Βασιλαντωνόπουλου με τη μία εκτός περιοχής, μπλόκαρε τη μπάλα ο Διούδης με διπλή προσπάθεια.

49′ Ο Γκαρσία μπήκε στην περιοχή από δεξιά κι έκανε το γύρισμα, με τον Διούδη να απομακρύνει με γροθιές.

53′ Εντυπωσιακό, αλλά άστοχο το γυριστό σουτ του Ανσαριφάρντ, δεν ανησύχησε ο Διούδης.

60′ Σουτ του Γαλανόπουλου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έβγαλε με εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία ο Διούδης.

65′ Ο Σάντσες ανέτρεψε τον Ανσαριφάρντ (έπειτα από κάθετη του Μάνταλου) και ο Χίγκλερ καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Μετά την εξέταση του VAR έδωσε φάουλ καθώς θεώρησε ότι το αντικανονικό μαρκάρισμα έγινε εκτός περιοχής.

69′ Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ τέσσερα λεπτά αργότερα, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Διούδη.

82′ Ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ανσαριφάρντ αμαρκάριστος στο ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε πάνω στην κίνηση, η μπάλα πέρασε άουτ.

84′ Ο Μάνταλος έκλεψε τη μπάλα έξω απο την περιοχή της ΑΕΚ και την πετάει μπροστά στον Γκαρσία, αυτό πάτησε περιοχή και σούταρε με τον Διούδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

90+2′ ΓΚΟΛ 1-1. Σέντρα του Μαχαίρα από αριστερά, ο Λιβάι Γκαρσία στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού ισοφάρισε με κεφαλιά. Ήταν το πέμπτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Χίγκλερ (Ολλανδία)
Βοηθοί: Χονιγκ – Μπλούεμινκ (Ολλανδία)
4ος διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
VAR: Μάνσο (Ολλανδία)
AVAR: Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)
Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: Βιγιαφάνιες (14′), Αλμπάνης (17′), Τσιγκρίνσκι (40′), Μάνταλος (61′), Λόπες (63′), Σανκαρέ (65′), Σάντσες (68′), Αγιούμπ (79′), Διούδης (90+3′).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι (70′ Κρίστισιτς), Γαλανόπουλος (79′ Κοσίδης), Μάνταλος, Γκαρσία, Αλμπάνης (79′ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (35′ λ.τρ. Ανσαριφάρντ).

Παναθηναϊκός (Λάσλο Μπόλονι): Διούδης, Σανκαρέ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Σάντσες, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (69′ Αγιούμπ), Ιωαννίδης (90′ Ενμπαγκοτό), Καρλίτος (70′ Μακέντα).