Ισοπαλία στο ντέρμπι της Λεωφόρου

Super League 1 28 Φεβρουαρίου 2021, 21:32

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ δεν κατάφεραν να επιβληθούν μοιραζόμενοι γκολ και βαθμούς στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής.

“Σφιχτό” παιχνίδι, με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με τον Φρανκ Βέλεθ, ο “δικέφαλος” ισοφάρισε με τον Λιβάι Γκαρσία.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο “Απόστολος Νικολαΐδης”:

14′ Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, έδιωξε με κεφαλιά ο Νεντελτσιάρου, στη συνέχεια επιχείρησε σουτ ο Μολό με την μία πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος, μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασιάδης.

19′ Εκτέλεση κόρνερ του Λιβάι Γκαρσία, έδιωξε αρχικά ο Διούδης με γροθιές, ακολούθησε το σουτ του Σιμάνσκι και μέσα από τη μικρή περιοχή -προ του Διούδη- ούτε ο Νεντελτσιάρου, ούτε ο Τάνκοβιτς κατάφεραν να έρθουν σε επαφή με τη μπάλα και να τη στείλουν στα δίχτυα, με τον Διούδη τελικά να μπλοκάρει.

37′ Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, γυριστή κεφαλιά του Γκαρσία, η οποία ήταν αδύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης.

40′ Σουτ του Μάνταλου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, άστοχο.

58′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Φρανκ Βέλεθ με τρομερό διαγώνιο σουτ (έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μαουρίσιο, πρώτη κεφαλιά του Ενγκμπακοτό και δεύτερη του Νιάς που κατέληξε σε πάσα) άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στην δεύτερη μόλις τελική τους στο παιχνίδι. Τρίτο σερί ματς που η ΑΕΚ δέχεται γκολ από στατική φάση. Τα 15 από τα 28 τέρματα που δέχθηκε ο “δικέφαλος” στο πρωτάθλημα προέρχονται από στατικές φάσεις.

68′ Σέντρα του Λόπες με το δεξί, η κεφαλιά του Ανσαριφάρντ από πολύ καλή θέση ήταν αδύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης.

69′ Πολύ καλό μακρινό σουτ του Καμπετσής ήταν άστοχο.

73′ ΓΚΟΛ 1-1. Έκλεψε στο κέντρο ο Σιμάνσκι, πέταξε τη μπάλα στο χώρο για τον Γκαρσία, αυτός μπήκε στην περιοχή, έδειξε να χάνει τον έλεγχο της μπάλας, ο Χουάνκαρ πήγε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Γκαρσία, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ στέλνοντας τη μπάλα πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι κι εν συνεχεία στα δίχτυα του Διούδη ισοφαρίζοντας.

83′ Τρομερή ενέργεια του Μάνταλου, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα μετά από λάθος του Διούδη, πήγε από αριστερά, πάνω στη γραμμή πέρασε τον Μολό, πάτησε περιοχή και σούταρε με το δεξί σημαδεύοντας την απέναντι γωνία του Διούδη, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

90′ Εκτελέστηκε με σέντρα φάουλ από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι σουτ του Νιάς, έπεσε στη γωνία του ο Αθανασιάδης και σταμάτησε τη μπάλα πάνω στη γραμμή με το ένα χέρι.

Κίτρινες κάρτες: Αλεξανδρόπουλος (38′), Ενγκμπακοτό (54′), Κρίστιτσιτς (65′), Μαουρίτσιο (86′), Λόπες (89′), Μολό (92′).

Διαιτητής: Καμπάκοφ (Βουλγαρία)
Βοηθοί: Ντιγιάν (Βουλγαρία) – Βεσελίνοφ (Βουλγαρία)
4ος: Σκουλάς (Θεσσαλία)
VAR: Παουλους (Ολλανδία)
AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών)

Παναθηναϊκός (Λάσλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (85′ Βιγιαφάνιες), Νιάς, Μαουρίσιο, Ενγκμπακοτό (78′ Καρλίτος), Ιωαννίδης (78′ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (67′ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (91′ Χριστόπουλος).

Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο της Λεωφόρου. Έχει τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες “Απόστολος Νικολαΐδης” (15 βαθμοί σε επτά αγώνες) από τον Δεκέμβρη που επέστρεψε στη φυσική του έδρα. Οι δύο ομάδες έπαιξαν στο “Απόστολος Νικολαΐδης” για πρώτη φορά μετά τον Νοέμβριο του 2017.