Ισοπαλία στη Σλοβενία και Ευρωπαϊκός τελικός για ΑΕΚ

Χάντμπολ 24 Απριλίου 2021, 17:06

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με οκτώ γκολ οι παίκτες της ΑΕΚ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν στο ματς απέναντι στη Γκορένιε και να προκριθούν στους τελικούς του EHF European Cup.

Ο “δικέφαλος” πήγε στη Σλοβενία για να υπερασπισθεί τη νίκη του (και τη διαφορά των δύο τερμάτων) στον πρώτο ημιτελικό (31-29 στο ΟΑΚΑ).

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με οκτώ γκολ τόσο στο πρώτο ημίχρονο (21-13), όσο και στο δεύτερο (22-14 και 25-17) στο Rdeca Dvorana της Σλοβενίας, όμως βρήκε τη δύναμη να επιστρέψει με το τελικό 31-31 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων και την ΑΕΚ να προκρίνεται με μία νίκη και μία ισοπαλία.

Η ΑΕΚ ουσιαστικά ανέβασε ρυθμό μετά το 45′ βελτιώνοντας την αμυντική της λειτουργία μειώνοντας ακόμα και στο γκολ (27-26) περιορίζοντας τους Σλοβένους και παίρνοντας τελικά σκορ πρόκρισης (31-31).

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-2, 11-5, 14-7, 16-9, 19-13 (ημίχρονο), 22-14, 25-17, 27-20, 28-28, 31-31 (τελικό).

Διαιτητές: Γιόβιτς – Αρναούτοβιτς
Δίλεπτα: 3/3
Πέναλτι: 2/3, 3/4

Γκορένιε: Χάσελιτς 2, Τάινικ 9, Πάιτ, Πάνιταρ, Στάριτς, Μίκλαβτσιτς 4, Ντρομπέζ, Κομάρ, Βέρντινεκ 6, Γκρμσεκ 3, Ταλέτοβιτς, Σλάτινεκ, Πρέντοβιτς, Κβάτσιτς 3, Α. Κβάτσιτς 4, Ράβνικαρ.

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Χίκερουντ 2, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Φλορίδο 2, Πέντερσεν 4, Λέμος 7, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 3, Κεδέρης 3.

Στον (διπλό) τελικό του European Cup η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη Σουηδική Ίσταντς (15 και 22 Μαΐου).