Ισοπαλία στη Λιβαδειά, πήρε παράταση η στέψη του Ολυμπιακού

Super League 1 9 Απριλίου 2017, 22:27

Ο Λεβαδειακός αγωνίστηκε για την παραμονή κι είχε τη νίκη στο "τσεπάκι" μέχρι το 89'. Ο Καρντόσο όμως του "χάλασε την χαρά".

Τρεις βαθμούς χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να κατακτήσει μαθηματικά το 44ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, όμως δεν τους βρήκε στην Λιβαδειά και η στέψη πήρε παράταση.

Ο Λεβαδειακός προηγήθηκε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43ο λεπτό μετά από λάθος του Μαρτίνς και διώξιμο του Νικολάου πάνω στον Ρέτσο, η μπάλα έφτασε στον Βασιλείου, ο οποίος νίκησε τον Καπίνο από το ύψος του πέναλτι.

Η ισοφάριση των “ερυθρολεύκων” ήρθε στο 89ο λεπτό όταν ο Όσκαρ Καρντόσο βρέθηκε προ κενής εστίας, μετά από πάσα του Σεμπά, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Καρατζίκας (Αθηνών), Κουντουρέλλης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Τίκας (Καρδίτσας)

Λεβαδειακός (Δημήτρης Φαράντος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Βούρος (65′ Μεντί), Μιλιάζες (90+2′ Κουλιμπαλί), Νιάσε, Καραχάλιος, Τόνι Σίλβα, Καραμπουέ, Σουμπίνιο, Βασιλείου (84′ Λάτσι).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Παρέδες, Νικολάου, Ρέτσος, Σισοκό, Μπουχαλάκης, Μαρτίνς, Σεμπά, Ελιουνούσι (54′ Καμπιάσο), Τσόρι (54′ Μάριν), Ανσαριφάρντ (46′ Καρντόσο).