Ισοπαλία στη Λαμία

Football League 11 Απριλίου 2016, 18:24

Η Λαμία ήταν ανώτερη είχε δυο δοκάρια, αλλά δεν κατέστη εφικτό να νικήσει την Κέρκυρα, με την οποία έμεινε στο 1-1, στο πρώτο χρονικά ματς που έγινε την Δευτέρα για την 27η αγωνιστική της Football League.

Για τους Φαίακες ο βαθμός ήταν πολύτιμος αφού διατηρήθηκαν 9 βαθμούς από τους διώκτες τους κρατώντας σφικτά την δεύτερη προνομιούχο θέση. Από την άλλη η πέμπτη της βαθμολογίας Λαμία έφτασε τους 42 βαθμούς αφήνοντας έναν πόντο πίσω της τον Κισσαμικό.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και  μόλις στο 5ο λεπτό άγγιξε το 1-0, όταν και ο Μίλιεβιτς σημάδεψε το δοκάρι του Κουτζαβασίλη. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο τυχεροί, με τον Σιατραβάνη να βρίσκει τον Πίντο και τον τελευταίο να προλαβαίνει στην έξοδο τον Κουτζαβασίλη για το 1-0. Στο 15’ οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερο ραντεβού με την ατυχία, όταν και πάλι ο Μίλιεβιτς, αυτή τη φορά με απευθείας κόρνερ (!), σημάδεψε το δοκάρι του Κουτζαβασίλη, για να φτάσουμε στο 29’, χρονικό σημείο στο οποίο η Κέρκυρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Αρνερέλλη.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν και πάλι τα ηνία, χάνοντας δύο τεράστιες ευκαιρίες, στο 39’ και το 45’, με τον Σιατραβάνη να βγαίνει και τις δύο φορές απέναντι στον Κουτζαβασίλη και να αστοχεί, όμως, σε αμφότερες.

Αντίστοιχο ξεκίνημα είχαμε και στο β’ μέρος, με τον Μίλιεβιτς να χάνει την σπουδαία ευκαιρία για την Λαμία στο 51’, όμως τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, μετά την αυστηρή έως ανύπαρκτη αποβολή του Καραλή, για μαρκάρισμα πάνω στον Γκόμεζ. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι, όντας με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο, έδωσαν χώρο στην Κέρκυρα,  με τους φιλοξενούμενους, όμως, να μην απειλούν ουσιαστικά τα καρέ του Πίτκα και το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ντάσιος, Γιαλούσης, Μπαλού, Τζόκιτς (68′ Σιλιγαρδάκης), Σιατραβάνης (90’+1′ Μπουλούλης), Μίλιεβιτς (82′ Νεόφυτος), Καραλής, Πίντο.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασιλης, Γκόμεζ, Ντιόγκο, Βενέτης, Ιωάννου, Κόντος (46′ Καρντόσο), Ντουαλά (67′ Μπαλντοβαλίεφ), Νίκιτς, Παμλίδης, Ζορμπάς (78′ Σουάνης), Αρναρέλλης.

Διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Σταθόπουλος (Ηλείας), Σινιοράκης (Χανίων)