Ισοπαλία (1-1) στην Τρίπολη για Αστέρα και ΠΑΣ

Super League 1 18 Φεβρουαρίου 2023, 22:01

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της Τρίπολης με τον τοπικό Αστέρα και τον ΠΑΣ Γιάννινα να αρκούνται στο ισόπαλο 1-1. Αποχώρησε τραυματίας ο Νώντας Παντελάκης.

Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ (1-0). Ο Άντριαν Ριέρα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” της εστίας του Τσιντώτα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να απαντήσει στο 15ο λεπτό όταν στην κεφαλιά – πάσα του Μορέιρα, ο Παπαδόπουλος βγήκε χωρίς να βρει τη μπάλα και ο Καρμόνα απομακρύνει την ύστατη στιγμή.

Στο 18ο λεπτό ο Νώντας Παντελάκης βρέθηκε στο έδαφος και ζήτησε να βγει από το παιχνίδι. Ένα λεπτό αργότερα αποχώρησε με φορείο κι έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Μπακαδήμα να περνά στη θέση του.

Στο 21ο λεπτό το σουτ του Μπάλαν έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου. Στο 29′ εκτέλεσε φάουλ ο Σόρια, πήρε την κεφαλιά ο Εραμούσπε, με την μπάλα να περνάει πάνω από την οριζόντιο δοκάρι.

Στο 35′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Καρμόνα “μονομάχησε” με τον Τζίμα εντός περιοχής. Ο Ροντρίγκο Εραμούσπε εκτέλεσε εύστοχα στην αριστερή γωνία, ο Παπαδόπουλος έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να το βγάλει και ο ΠΑΣ ισοφάρισε (1-1).

Ο Αργεντινός κεντρικός αμυντικός έχει το απόλυτο από την “άσπρη βούλα” (12 στις 12) σε επίσημα παιχνίδια. Μοναδικό χαμένο πέναλτι με τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα, ήταν σε ένα τουρνουά στην καλοκαιρινή προετοιμασία στον Βόλο.

Στο 67ο λεπτό ο Καρμόνα σέντραρε κι έκανε την προβολή ο Τζίνο, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσιντώτα, ενώ τρία λεπτά αργότερα η σέντρα – σουτ του Κρέσπι ήταν άστοχη.

Στο 77′ επιχείρησε ο Κρέσπι σέντρα – σουτ του Κρέσπι, μετά την κάθετη πάσα του Καρμόνα, με τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 81′ Σέντραρε ο Καρμόνα, δεν απομάκρινε σωστά ο Σόρια, ο Σίτο πήρε το “ριμπάουντ”, αλλά ήταν άστοχος από πλεονεκτική θέση.

Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Τιλίκα έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ζουγλή, με τον νεαρό εξτρέμ (στο ντεμπούτο του) να μην μπορεί να νικήσει τον Τσιντώτα, με το ισόπαλο 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Βοηθοί: Σαμοΐλης, Νιδριώτης (Αθηνών)
4ος: Γκάμαρης (Αθηνών)
VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Κουρομπίλια (Δυτ. Αττικής)

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Τασουλής, Ιγκλέσιας (46′ Αλάγκμπε), Σανταφέ (46′ Μουνάφο), Κρέσπι, Ριέρα (71′ Κωστέας), Σίτο (85′ Ζουγλής), Μπαράλες (71′ Τιλίκα).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης (19′ λ.τρ. Μπακαδήμας), Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα (65′ Νίνης), Τζίνο, Μορέιρα (89′ Φοφανά), Τζίμας, Μπάλαν.