Ισοφάρισε αλλά δε νίκησε… Στραβοπάτημα (1-1) για Επισκοπή

Επισκοπή | 26 Μαΐου 2021, 17:51

Η κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια, η πολύ ζέστη που επικρατούσε και το γεγονός ότι βρέθηκε να κυνηγά το σκορ, όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα η Επισκοπή να παραχωρήσει την ισοπαλία με σκορ 1-1 στον Ασπρόπυργο.

Το παιχνίδι διεξήχθη την Τετάρτη το απόγευμα στο ΔΑΚ Γάλλου “Παύλος Βαρδινογιάννης” στο πλαίσιο της εξ αναβολής 8ης αγωνιστικής.

Η Επισκοπή έχασε έτσι την ευκαιρία να πάρει μια νίκη που θα της έδινε ώθηση εν όψει των τελευταίων αγώνων που απομένουν στο πρωτάθλημα της Football League, καθώς το μόνο που κατάφερε να πετύχει, ήταν να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Νάνι.

Ο Ασπρόπυργος είχε καταφέρει να προηγηθεί στο σκορ με πέναλτι το οποίο υπέδειξε στο διαιτητή Κρασαγάκη ο βοηθός, Μαυραντωνάκης και το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 34ο λεπτό ο Βασιλείου.

Στο β’ μέρος η Επισκοπή πίεσε πάρα πολύ για το δεύτερο και νικητήριο τέρμα, αλλά ο τερματοφύλακας Ντιμίτροβιτς αποδείχθηκε… man of the match για τον Ασπρόπυργο λέγοντας «όχι» στους παίκτες της ρεθυμνιώτικης ομάδας, απόδειξη ότι κατάφερε σπουδαίες αποκρούσεις με κορυφαία τη διπλή στο 83′ απέναντι σε Τσόφλιο και Τσιριγώτη.

Το φιλμ του αγώνα

5′ Ο Λίμα έβγαλε έξυπνη μπαλιά, ο Τσιριγώτης πλάσαρε πιεζόμενος “με τη μία”, όμως ο Ντιμίτροβιτς έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε.
22′ Ο Γιαννούτσος βρήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας τον Νάνι που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ντιμίτροβιτς όμως το πλασέ του απέκρουσε ο Σέρβος πορτιέρο.
34′ ΠΕΝΑΛΤΙ και ΓΚΟΛ για τον Ασπρόπυργο. Ο κ. Μαυραντωνάκης υπέδειξε πέναλτι στον διαιτητή κ. Κρασαγάκη στο τζαρτζάρισμα του Γιαννούτσου πάνω στον Κυριαζή. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Βασιλείου και βρήκε δίχτυα (0-1).
45’ ΓΚΟΛ για την Επισκοπή. Ο Παναγιωτίδης “άνοιξε” στον Νάνι στη γωνία της μεγάλης περιοχής κι εκείνος με άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στο “Γ” της εστίας του Ντιμίτροβιτς ισοφαρίζοντας το σκορ (1-1).
48’ Από το έξυπνα εκτελεσμένο φάουλ του Παναγιωτίδη ο Τσόφλιος κέρδισε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.
62′ Το δυνατό σουτ του Τσιριγώτη θα βρει σε ετοιμότητα τον Ντιμίτροβιτς.
67′ Ο ωραίος συνδυασμός Τσόφλιου – Νάνι και με τη σέντρα του τελευταίου, ο Τσιριγώτης έπιασε δυνατή κεφαλιά με τον Ντιμίτροβιτς όμως, ν’ αποκρούσει ενστικτωδώς.
83′ Ο Ανδρικόπουλος έβγαλε καταπληκτική παράλληλη μπαλιά στον Τσόφλιο που με προβολή νικήθηκε αρχικά από τον Ντιμίτροβιτς και την επαναφορά ο Τσιριγώτης σε δεινή θέση, θέλησε να ντριπλάρει τον πορτιέρο, όμως ο τελευταίος σύρθηκε, έπεσε στα πόδια του και έδιωξε σε κόρνερ.
85′ Από τη σέντρα του Νάνι, ο Τσιριγώτης έπιασε φαλτσαριστή κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Κρασαγάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μαυραντωνάκης – Δασκαλάκης Α. (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Κουτάντος (Επισκοπή) – Τζανουλίνος, Ζαχαρός, Βασιλείου (Ασπρόπυργος)

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Δήμιζας, Καραγιάννης (81′ Ανδρικόπουλος), Γιαννούτσος (46′ Τσόφλιος), Λάμτσε (90′ Χρουσιέλ), Ανδρέου, Κουτάντος (69′ Βαρουξάκης), Σουμπασάκης, Παναγιωτίδης, Τσιριγώτης, Λίμα, Νάνι.

Ασπρόπυργος (Ηλίας Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Τριποτσέρης, Αργυρόπουλος, Ντούμπερετ, Παπαθανασίου, Να ‘α Τζόζεφ, Κυριαζής (40′ Λαμπόγλου), Ζαχαρός, Βασιλείου (90′ Κατίδης), Μαρούδας (92’ Γεωργόπουλος), Τζανουλίνος.