Ηρόδοτος: Φιλική νίκη (4-2) επί του Πόρου

Ηρόδοτος | 28 Σεπτεμβρίου 2022, 20:38

Με 4-2 επικράτησε -στο ντεμπούτο του Θωμά Στράτου στον πάγκο- ο Ηρόδοτος του Πόρου στη Νέα Αλικαρνασσό σε φιλικό προετοιμασίας με (έξι) γκολ και όμορφο θέαμα.

Το σκορ άνοιξε (1-0) στο 16ο λεπτό ο Φαλκάο έπειτα από ασίστ του Μασάδο, ενώ τρία λεπτά αργότερα (19′) ο Βρεττός “έγραψε” το 2-0 μετά από πάσα Χαλκιαδάδακη.

Στο 27ο λεπτό η ομάδα του Πόρου μείωσε (2-1) με τον Παπαδομιχελάκη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο 55ο λεπτό ο Σουρνάκης ανέβασε τον δείκτη του στο 3-1, αλλά τρία λεπτά (58′) αργότερα ο Φρόκου κράτησε τον Πόρο στο παιχνίδι μειώνοντας σε 3-2.

Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του (εορτάζοντα – “έκλεισε” τα 22) Γκίνη στο 69ο λεπτό.

Ο Πόρος ξεκίνησε το ματς με δοκάρι. Στο 4ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπάμπη από αριστερά, η μπάλα “βρήκε” το δεξί κάθετο δοκάρι του Κρόστα.

Στα αξιοσημείωτα και το ακυρωθέν του Ηροδότου στο 88ο λεπτό ως οφσάιντ.

Ηρόδοτος (Θωμάς Στράτος): Κρόστα, Φουάσης, Κυριακίδης, Σαρρής, Ντριλόν, Λάμπρου, Πλιάτσικας, Μασάδο, Χαλκιαδάκης, Βρεττός, Φαλκάο.

Αγωνίστηκαν και οι: Μάουρο, Φέκκας, Σουρνάκης, Γαλεάδης, Μακρυδάκης, Γκίνη, Ζιώγας, Μαρκής, Χίντρι, Πετσίτης, Κλάδος, Ρέτσος.

Πόρος (Γιάννης Χατζησεβαστος): Ζαφείρης, Μπάμπης, Καλαϊτζάκης, Πολ, Παπαδομιχελάκης, Ουζούνογλου, Πάγια, Πήλιος, Φρρόκου, Αγριμάκης, Καστελλιανάκης.

Αγωνίστηκαν και οι: Πακιουφάκης, Σημαιάκης, Ξυλούρης, Μαυρής, Καλαμιώτης, Μαγάκης, Αυγουστάκης, Μεχμετάι.