Ιδανική εκκίνηση και πρόκριση (pics)

Νέος Κισσαμικός Ιωνία 2000 ΕΠΣΧ | 4 Οκτωβρίου 2020, 20:10

Ο Νέος Κισσαμικός σε ένα ματς που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί πρόβα τζενεράλε ενόψει της έναρξης της Β' ΕΠΣΧ σε λίγες ημέρες, κατάφερε να επιβληθεί της Ιωνίας 2000 με 2-0 στη Μον. Ελιά και να πάρει έτσι το εισιτήριο για τη β' φάση του Κυπέλλου Χανίων.

Στο ντεμπούτο του Λευτέρη Βεστάκη, η ομάδα από το Καστέλι είχε πρωταγωνιστές τους Κ.  Παπαδάκη και Ι. Καστανοπουλάκη που πέτυχαν τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Μετά από αυτό το παιχνίδι, οι δύο ομάδες δίνουν πλέον νέο “ραντεβού” στο πρωτάθλημα, όπου θα βρεθούν ξανά αντίπαλες, με τον Νέο Κισσαμικό ως νεοφώτιστο στην κατηγορία.

Το πρώτο μέρος όδευε προς το 0-0 και τελικά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα, στο 38ο λεπτό. Ο Κ. Παπαδάκης αξιοποίησε τη σέντρα που έγινε από τα πλάγια και με ιδανικό σουτ νίκησε τον Χριστουλάκη για το 0-1.

Στο 70′ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους, αφού ο Μανώλης Παπαδάκης κέρδισε πέναλτι μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Ο Πλευράκης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά είδε τον Χριστουλάκη, να του αρνείται το 0-2 σε εκείνο το σημείο του αγώνα.

Τελικά αυτό σημειώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο για τον Νέο Κισσαμικό. Ο Καστανοπουλάκης που είχε περάσει αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρος, έκανε ωραία ενέργεια και όμορφο τελείωμα για να διαμορφώσει έτσι αυτός το τελικό 0-2 στο γήπεδο της Μοναχής Ελιάς.

Ο Νέος Κισσαμικός όπως και πέρυσι, θα βρει στο διάβα του τον Απόλλωνα, αυτή τη φορά στην έδρα του.

Εκτός από τον Βεστάκη ντεμπούτο έκανε στον πάγκο της Ιωνίας 2000 και ο Γιάννης Λιουδάκης.

Διαιτητής: Τρίγκας Βοηθοί: Μαυρεδάκης-Παναγόπουλος

Ιωνία 2000 ( Γιάννης Λιουδάκης) : Χριστουλάκης, Νταμαδάκης (46′ Δασκαλάκης), Κοκκινιάς, Πατεράκης (75′ Μπαριάμι), Παράκης, Βολάνης (46′ Μεγαλακάκης), Αποστολάκης (46′ Καβρουδάκης), Θεοδώρου, Κατελανάκης, Γαβαλάς, Καστρινάκης

Νέος Κισσαμικός (Λευτέρης Βεστάκης) : Κατερουδάκης, Χότζα, Λιτσαρδάκης (90′ Παπαγιαννάκης), Θεοδωράκης, Σημαντηράκης, Μπέκας (55′ Καστανοπουλάκης), Κ. Παπαδάκης, Μπαμπουνάκης, Καστρινάκης (55′ Μαν. Παπαδάκης), Ντόντα, Πλευράκης (80′ Λορ. Χότζα)