Η Ξάνθη νικήτρια στον “ελληνικό εμφύλιο”

Πλατανιάς | 28 Ιουλίου 2016, 21:20

Η Ξάνθη αναδείχτηκε νικήτρια στον "ελληνικό εμφύλιο" που έλαβε χώρα στο Πράβετς κερδίζοντας με σκορ 2-0 τον Πλατανιά χάρη στα γκολ του Σολτάνι στο 41' και του Ράνου στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Ακρίτες αποδείχτηκαν έτσι περισσότερο αποτελεσματικοί αφού, σε αντίθεση με τον Πλατανιά, έκαναν γκολ τις ευκαιρίες τους. Ενας Πλατανιάς που θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο α’ μέρος (25′) με τον Γιακουμάκη, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν οι φάσεις με τους Ντεβέσα, Ηλιάδη και Τσουράκη.

Από την άλλη η Ξάνθη είχε δοκάρι, με τον Ορφανίδη στο 35o λεπτό, ενώ σημειώνεται και πάλι πως έφτασε στα γκολ με τον Σολτάνι μετά από πάσα του Ορφανίδη στο 41′ και τον Ράνο, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το 2-0 στα τελευταία λεπτά της φιλικής αναμέτρησης.

Η σύνθεση για τον Πλατανιά στο α’ ημίχρονο είναι η εξής: Σωτηρίου, Αποστολόπουλος, Κάργας, Μπανανά, Κουλιμπαλί, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός, Ντίνας, Μανούσος, Γιακουμάκης.

Και στο β’ ημίχρονο: Κοκκαλάς, Κουλιμπαλί (70′ Αποστολόπουλος), Μπανανά (70′ Κάργας), Πριντέτα, Βάντερσον, Μουνάφο, Ντεβέσα, Ηλιάδης, Γουνδουλάκης, Τσουράκης, Ντιλαβέρ.

Η Ξάνθη έπαιξε στο α’ ημίχρονο με τους: Ζίβκοβιτς, Ορφανίδη Λ., Καρασαλίδη, Φλίσκα, Γουάλας, Ντε Λούκας, Σολτάνι, Λουσέρο, Μελισσόπουλο, Ορφανίδη Π., Γιουνές.

Στο β’ μέρος ο Ραζβάν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε τους: Ζαρόπουλο, Παπαγεωργίου, Χατζητερζόγλου, Λισγάρα, Μπαξεβανίδη, Βασιλακάκη, Καμαρά, Νιέτο, Τριάδη, Λάζιτς, Ράνο.