Η Βέροια πήρε το ντέρμπι κορυφής

Football League | 12 Ιουνίου 2021, 22:12

Πλησίασε στην κορυφή η Βέροια, η οποία επικράτησε της πρωτοπόρου Καβάλας με 2-0 στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Football League.

Τα δύο τέρματα που χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, σε διάστημα πέντε λεπτών. Στο 52′ ο Λουκίνας άνοιξε το σκορ με πλασέ (1-0) και στο 57′ ο Πασάς με βολέ έξω από την περιοχή “σφράγισε” την επικράτηση της Βέροιας (2-0).

Η Καβάλα είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ και να δώσει νέα τροπή στο παιχνίδι. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (8ο λεπτό) ο Βαλαβανόπουλος νικήθηκε αρχικά από τον Βελλίδη και στη συνέχεια από το δεξί κάθετο δοκάρι στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση πέρα από ντέρμπι κορυφής αποτέλεσε και μία “μάχη” μεταξύ Κρητικών προπονητών. Ο Παύλος Δερμιτζάκης (με καταγωγή από τα Χανιά) από τη μία και ο Ρεθυμνιώτης Κώστας Ανυφαντάκης από την άλλη, με τον πρώτο να αναδεικνύεται νικητής.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής)
Βοηθοί: Σάββας (Σερρών) – Μποζατζίδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τακίδης (Κιλκίς)
Παρατηρητής: Κουζάκης (Θεσσαλίας)

Κίτρινες: Μαραγκός, Βελλίδης / Γαβριηλίδης, Κολλαράς, Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Παπαχρήστος, Μαραγκός, Βεργώνης (85′ Ντι Τζιοβάνι), Μπλέτσας, Καραγιάννης (69′ Σιμόνι), Πασάς, Πόζογλου (85′ Αποστολόπουλος), Λουκίνας (80′ Στάμου).

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης (73′ Γιαλαμούδης), Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης, Θωμαϊδης, Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης, Αδαμάκης (60′ Κολλάς).