Η συμμετοχή των 10 αθλητών του ΟΑΧ στο 2ο Ε2

Τένις | 7 Μαΐου 2016, 20:40

Με τη συμμετοχή 10 αθλητών του Ομίλου Αντισφαίρισης Χανίων οι οποίοι συμμετείχαν σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες πραγματοποιήθηκε το 2ο τουρνουά Ε2 για το 2016 που έγινε στις εγκαταστάσεις του Ο.Α. Αρτας, καθώς και του ΑΓΟ Φιλιππιάδας.

Ο ΟΑΧ πήρε μέρος τους αθλητές: Βασίλη Βολτυράκη, Ευτύχη Βολτυράκη, Γιώργο Ζερβό, Στέλιο Ζερβό, Χρήστο Κασαπάκη, Ανδρέα Κονταράκη, Αντώνη Ματσαμάκη, Στέλιο Πετράκη και τις αθλήτριες Μαρία Βαρβεράκη και Βασιλική Μπαλάσκα.

Οι πιο μεγάλες διακρίσεις σημειώθηκαν από τον Βασίλη Βολτυράκη στα Αγόρια 14 και τον Χρήστο Κασαπάκη στα Αγόρια 12. Ο πρώτος έφτασε μια ανάσα από τον τελικό γνωρίζοντας την ήττα στον ημιτελικό από τον μετέπειτα νικητή του τουρνουά, Παύλο-Λούη Μπαλάφα με 2-1 σετ, ενώ ο Κασαπάκης βρέθηκε στα προημιτελικά χάνοντας την πρόκριση για τον ημιτελικό από τον αθλητή της Πεύκης Γ. Καλοβελώνης, Γιώργο Χαϊδεμένο με 2-0 σετ.

Επίσης, σημαντική ήταν η πορεία για την Βασιλική Μπαλάσκα στα διπλά (Κ16) όπου συμμετείχε στον ημιτελικό ως δίδυμο με την Φωτεινή Μπουκουβάλα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) περνώντας “bye” τον πρώτο γύρο (“16”) ενώ στους “8” απέκλεισαν τις αθλήτριες του Ο.Α. Θεσπρωτίας Τιτάνη, Πολυξένη Κατσιμάνη και Μαρκέλλα Παππά.

Να σημειωθεί τέλος ότι ο Στέλιος Ζερβός βρέθηκε στο κυρίως ταμπλό στα Α12 καταφέρνοντας να σημειώσει τρεις προκρίσεις στα προκριματικά αλλά και πως η Μαρία Βαρβεράκη ήταν άτυχη αφού κατάφερε μεν να προκριθεί στο κυρίως ταμπλό στα Κ14 με τρεις νίκες στα προκριματικά, μετά δε την πρώτη της νίκη επί της Μαρίας Μαρία Στάππα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης), εγκατέλειψε στους “16” καθώς αρρώστησε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τους αθλητές του Ο.Α. Χανίων είναι τα εξής:

Α12

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΣΑΠΑΚΗΣ
Στους “32”: Χρήστος Κασαπάκης – Γιάννης Θεοχαρούλης (Ηράκλειο Ο.Α. & Α.) 2-0 (60 64)
Στους “16”: Χρήστος Κασαπάκης – Γιώργος Πηλιτσίδης (Α.Ο. Μέγας Αλέξανδρος) 2-1 (67(4) 64 62)
Στους “8”: Γιώργος Χαϊδεμένος (Πεύκη Γ. Καλοβελώνης) – Χρήστος Κασαπάκης 2-0 (60 60)

Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ
Στους “32”: Μιχαήλ-Αγγελος Μπαμπινιώτης (Ο.Α. Μαγνησίας) – Στέλιος Πετράκης 2-0 (62 63)

Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΖΕΡΒΟΣ
Στους “32”: Γιώργος Πηλιτσίδης (Α.Ο. Μέγας Αλέξανδρος) – Στέλιος Ζερβός 2-0 (62 61)

Α12 ΔΙΠΛΑ

Στους “16”: Στέλιος Πετράκης (Ο.Α. Χανίων) / Χρήστος Κασαπάκης (Ο.Α. Χανίων) – Στέλιος Ζερβός (Ο.Α. Χανίων) / Μιχαήλ-Αγγελος Μπαμπινιώτης (Ο.Α. Μαγνησίας)
Στους “8”: Σταύρος Κόλλιας (Ρήγας Α.Ο.Α. Αργολίδας) / Γιώργος Χαϊδεμένος (Πεύκη Γ. Καλοβελώνης) – Στέλιος Πετράκης (Ο.Α. Χανίων) / Χρήστος Κασαπάκης (Ο.Α. Χανίων) med

Α14

Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΟΛΤΥΡΑΚΗΣ
Στους “32”: Βασίλης Βολτυράκης – Απόστολος Τσακμακίδης (Σ.Α. Θεσσαλονίκης) 2-0 (76(3) 60)
Στους “16”: Βασίλης Βολτυράκης – Γιώργος Παπασπυρόπουλος (Ο.Α. Ρίου) 2-0 (64 63)
Στους “8”: Βασίλης Βολτυράκης – Αδαμάντιος Σταύρακας (Ο.Σ. Ακρόπολις) 2-0 (61 62)
Στους “4”: Παύλος-Λούης Μπαλάφας (Α.Σ.Α. Λάρισας) – Βασίλης Βολτυράκης 2-1 (61 36 62)

Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΑΤΣΑΜΑΚΗΣ
Στους “32”: Αντώνης Ματσαμάκης – Ηλίας Μητρόπαπας (Ο.Α. Αθλητ. Παιδεία) 2-1 (36 62 62)
Στους “16”: Φώτιος Σταμούλος (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) – Αντώνης Ματσαμάκης 2-0 (63 75)

Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΝΤΑΡΑΚΗΣ
Στους “32”: Ανδρέας Κονταράκης – Ιάσονας Καζάκος (Γ.Ο. Περιστερίου Γ. Παλάσκας) 2-0 (61 60)
Στους “16”: Θεόδωρος Μητσάκος (Α.Σ. Κολλεγίου Ντερή) – Ανδρέας Κονταράκης 2-0 (75 76(4))

Α14 ΔΙΠΛΑ

Στους “16”: Σπύρος Μαρινόπουλος (Ο.Α. Αθηνών) / Γιώργος Ζαφειρόπουλος (Α.Ο. Π. Φαλήρου) – Ανδρέας Κονταράκης (Ο.Α. Χανίων) / Φώτιος-Ανδρέας Αντωνιάδης (Α.Ν.Ο. Γλυφάδας) 2-0 (63 61)

Α16

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΕΡΒΟΣ
Στους “32”: Δημήτρης Τέρτιγκας (Φθιωτικός Ο.Α.) – Γιώργος Ζερβός 2-0 (61 61)

Κ14

Η ΜΑΡΙΑ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗ
Στους “32”: Μαρία Βαρβεράκη – Μαρία Στάππα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) 2-0 (76(3) 63)
Στους “16”: Μυρτώ Καπέλλα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) – Μαρία Βαρβεράκη w.o.

Κ16

Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΜΠΑΛΑΣΚΑ
Στους “16”: Βασιλική Μπαλάσκα (Ο.Α. Χανίων) – Παναγιώτα Πολυγένη (Α.Σ.Ν. Βουτζά Ραφήνας Η Πρόοδος) 2-0 (60 60)
Στους “8”: Γαβριέλλα Χαραλαμπίδη (Α.Ο.Α. Πατρών) – Βασιλική Μπαλάσκα (Ο.Α. Χανίων) 2-0 (61 61)

Κ16 ΔΙΠΛΑ

Στους “16”: Βασιλική Μπαλάσκα (Ο.Α. Χανίων) / Φωτεινή Μπουκουβάλα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) bye
Στους “8”: Βασιλική Μπαλάσκα (Ο.Α. Χανίων) / Φωτεινή Μπουκουβάλα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) – Πολυξένη Κατσιμάνη (Ο.Α. Θεσπρωτίας Τιτάνη) / Μαρκέλλα Παππά (Ο.Α. Θεσπρωτίας Τιτάνη) 2-0 (60 60)
Στους “4”: Δέσποινα Βασιλειάδη (Α.Σ. Κολλεγίου Ντερή) / Γαβριέλλα Χαραλαμπίδη (Α.Ο.Α. Πατρών) – Βασιλική Μπαλάσκα (Ο.Α. Χανίων) / Φωτεινή Μπουκουβάλα (Α.Ο.Α. Ηλιούπολης) 2-0 (75 75)

JoyMachine

Rabona ad