Η “σκυτάλη” στο Βαλκανικό πρωτάθλημα

Στίβος | 21 Ιουνίου 2021, 17:07

Επειτα από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων σειρά για τους αθλητές και τις αθλήτριες της Εθνικής ομάδας έχει το Βαλκανικό πρωτάθλημα.

Το Βελιγράδι θα φιλοξενήσει τη διοργάνωση το Σαββατοκύριακο 26 και 27 Ιουνίου και η ελληνική αποστολή αποτελείται από 35 αθλητές και αθλήτριες, που είτε προετοιμάζονται με στόχο την πρόκριση είτε για τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η αναχώρηση της αποστολής είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή 25 και η επιστροφή για τη Δευτέρα 28 Ιουνίου.

Η Κρήτη εκπροσωπείται από τους Χρήστο Φραντζεσκάκη, Μιχάλη Αναστασάκη, Δήμητρα Γναφάκη και Ειρήνη Βασιλείου, ενώ στο πρωτάθλημα θα συμμετάσχει και ο πρωταθλητής του Ελ. Βενιζέλου Γιάννης Νυφαντόπουλος.

Η αποστολή

Ανδρες
100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Θοδωρής Βροντινός (ΠΑΟΚ)
200 μ.: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Απόλλων Πύργου)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)
Σφαιροβολία: Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
4Χ100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΑΓΕ Τρικάλων), Βροντινός, Τριβυζάς, Νυφαντόπουλος
Δέκαθλο: Παναγιώτης Πήτας (ΓΣ Βόλου)

Γυναίκες
100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης), Κατερίνα Δαλάκα (ΑΕΚ)
200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης), Κατερίνα Δαλάκα (ΑΕΚ)
400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων), Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ)
5.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)
400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης)
Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας)
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων), Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας)
4Χ100 μ.: Δαλάκα, Σπανουδάκη, Μαρία Γάτου (ΠΑΟΚ), Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Πολίτη
4Χ400 μ.: Βασιλείου, Φέρρα, Γναφάκη, Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)
7αθλο: Στέλλα Τζικανούλα (Τιτάν Σερβίων)

 

JoyMachine

Rabona ad