Η Πεντέλη… φρέναρε στο τέλος την Αναγέννηση

Μπάσκετ 27 Νοεμβρίου 2022, 19:19

Η ώρα της πρώτης ήττας ήρθε για την Αναγέννηση, έπειτα από έξι συνεχόμενες νίκες στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Το εντυπωσιακό σερί της ηρακλειώτικης ομάδας σταμάτησε η ΑΕ Πεντέλης επικρατώντας με 75-70, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Η Πεντέλη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-4, ενώ η Αναγέννηση έπεσε στο 6-1.

Η Αναγέννηση “φλέρταρε” με το 7/7 καθώς προηγήθηκε 68-63 3’25’’ πριν από το τέλος, αλλά με ένα σερί 8-0 οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν 71-68.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη που… κυνηγούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια την αντίπαλό τους στο σκορ (12-5, 16-8, 21-12, 25-15, 32-23). Με ένα σερί 5-0 η Αναγέννηση μείωσε και το 40-30 γρήγορα έγινε 40-35, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σερί διευρύνθηκε στο 10-0 για την Αναγέννηση, η οποία ισοφάρισε 40-40, για να δεχθεί όμως και αυτή σερί και να βρεθεί πίσω με έξι πόντους (46-40).

Στη συνέχεια ο αγώνας έγινε ξανά αμφίρροπος με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την Πεντέλη να κάνει το καθοριστικό σερί στα τελευταία λεπτά επικρατώντας τελικά με 75-70.

ΑΕ Πεντέλης-ΑΣΑ Αναγέννηση 75-70
Δεκάλεπτα: 21-12, 40-35, 57-55, 75-70
Διαιτητές: Λιόνας, Μπολάνος

Πεντέλη (Mάντζιος, Πατρινός): Χωματάς 11(2), Μαγουλάς 2, Κουλούρης 6, Κοπακάκης, Τασσόπουλος 3(1), Δρικόγιας 14(2), Παπαγιαννακόπουλος 2, Παναρετάκης 15(1), Παπαγεωργίου 13(3), Μαντζάκος 9(1).

Αναγέννηση (Παπαδάκης, Μαραγκάκης): Μητρόπαπας 9(1), Κριθινάκης 8(1), Καλογεράκης 4, Μαραγκάκης 9(2), Σπυριδάκης 5(1), Κουρέπης 8, Βερτούδος 10(2), Ραζής 17(2).