Η κλήρωση του Κυπέλλου Χανίων και το πρόγραμμα των ομίλων

Κύπελλο Χανίων | 25 Αυγούστου 2016, 19:58

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία της κλήρωσης, την οποία το athlitiko μετέδωσε λεπτό προς λεπτό! Δείτε αναλυτικά πώς προκύπτουν οι όμιλοι και ποια είναι τα πρώτα φετινά παιχνίδια της διοργάνωσης.

Στη φετινή διοργάνωση συμμετέχουν 29 ομάδες, εκ των οποίων οι 19 της Α’ Κατηγορίας (μόνο ο Άρης Βουκολιών δεν δήλωσε συμμετοχή). 

Αναλυτικά οι ομάδες που συμμετέχουν: Απόλλων, Άρης Σούδας, Ασπίδα, Αστέρας Μανολιόπουλου, ΔΑΑΟΧ, Δόξα Παχιανών, Ηρακλής Νεροκούρου, Θύελλα Καλάθενων, Ίκαρος Μουρνιών, Κεραμειά, Κρ. Αστέρας, Κορωνίδα, Μινώταυρος, Παλαιόχωρα, Πανακρωτηριακός, Ποσειδών Καμισιανών-Ραπανιανών, Ποσειδών Τσικαλαριών, Ροδωπού, Σπάθα (Α’ Κατηγορία), Α.Ε. Κυδωνίας, Γρανίτης, Δάφνη, ΕΘΚ, Ιδομενέας, Παγχανιακός, Τιτάν, Φωστήρας, Χάλης (Β’ Κατηγορία) και ΑΟ Πλατανιάς (ερασιτεχνικές των ΠΑΕ).

Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει η διαδικασία. Ο νέος πρόεδρος της ΕΠΣΧ Κώστας Κωνσταντινίδης αφού ενημέρωσε για κάποιες λεπτομέρειες τα σωματεία έδωσε τον λόγο στον πρόεδρο της Επιτροπής πρωταθλημάτων και Κυπέλλου Μιχάλη Κουλιεράκη που αναφέρεται στον τρόπο διεξαγωγής του Κυπέλλου.

klirosi kypellou epsx

Ο εκπρόσωπος του Μινωταύρου, Γιώργος Παπαδάκης, εξέφρασε την απορία του αναφορικά με τα κριτήρια που θα υπάρξουν για τους δύο καλύτερους τρίτους που θα προκριθούν στην επόμενη φάση και η νέα διοίκηση της ΕΠΣΧ αναλύει το σκεπτικό της γι’ αυτή την ιδιομορφία στη φετινή διοργάνωση.

Θυμίζουμε ότι βάσει προκήρυξης θα σχηματιστούν 6 όμιλοι των τεσσάρων και ένας των πέντε ομάδων, με τους δύο πρώτους να προκρίνονται (14) και στη συνέχεια το “εισιτήριο” να παίρνουν και οι δύο καλύτεροι τρίτοι των ομίλων.

klirosi kypellou epsx1

klirosi kypellou epsx2

Ξεκινάει η διαδικασία της κλήρωσης, αφού έγινε πρώτα αναφορά στις προτάσεις που πρέπει να καταθέσουν οι ομάδες για τον τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος. Ο κ. Κωνσταντινίδης ανέφερε ότι μέχρι την Πέμπτη μόνο δύο σωματεία έχουν καταθέσει πρόταση.

Οι όμιλοι όπως διαμορφώνονται: 

1ος όμιλος: Δόξα Παχιανών, Μινώταυρος, Ροδωπού, Απόλλων
2ος όμιλος: Ασπίδα, Ιδομενέας, Ποσειδών Τσικαλαριών, Χάλης
3ος όμιλος:
Άρης Σούδας, Ίκαρος Μουρνιών, Ηρακλής Νεροκούρου, Κορωνίδα 
4ος όμιλος: Γρανίτης, Κεραμειά, Αστέρας Μανολιόπουλου, ΑΕ Κυδωνίας, 
5ος όμιλος: Δάφνη, Πανακρωτηριακός, Σπάθα, Θύελλα Καλ.
6ος όμιλος: Ποσειδών Καμισιανών-Ραπανιανών, Φωστήρας, ΔΑΑΟΧ, Κρ. Αστέρας
7ος όμιλος: Τιτάν, Ερ. Πλατανιά, ΕΘΚ, Παλαιόχωρα, Παγχανιακός

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία, ο 7ος όμιλος είναι με τις πέντε ομάδες. 3-4 Σεπτεμβρίου είναι προγραμματισμένη η 1η αγωνιστική. 

Το πρόγραμμα κάθε ομίλου:

1ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ροδωπού-Δόξα Παχιανών
Μινώταυρος-Απόλλων

2η αγωνιστική
Δόξα Παχιανών-Μινώταυρος
Απόλλων-Ροδωπού

3η αγωνιστική
Μινώταυρος-Ροδωπού
Δόξα Παχιανών-Απόλλων

2ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ποσειδών Τσικαλαριών-Ασπίδα
Ιδομενέας-Χάλης

2η αγωνιστική
Ασπίδα-Ιδομενέας
Χάλης-Ποσειδών Τσικαλαριών

3η αγωνιστική
Ιδομενέας-Ποσειδών Τσικαλαριών
Ασπίδα-Χάλης

3ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ηρακλής Νεροκούρου-Άρης Σούδας
Ίκαρος Μουρνιών-Κορωνίδα

2η αγωνιστική
Άρης Σούδας-Ίκαρος Μουρνιών
Κορωνίδα-Ηρακλής Νεροκούρου

3η αγωνιστική
Ίκαρος Μουρνιών-Ηρακλής Νεροκούρου
Άρης Σούδας-Κορωνίδα

4ος όμιλος

1η αγωνιστική
Αστέρας Μανολιόπουλου-Γρανίτης
Κεραμειά-ΑΕ Κυδωνίας

2η αγωνιστική
Γρανίτης-Κεραμειά
ΑΕ Κυδωνίας-Αστέρας Μανολιόπουλου

3η αγωνιστική
Κεραμειά-Αστέρας Μανολιόπουλου
Γρανίτης-ΑΕ Κυδωνίας

5ος όμιλος

1η αγωνιστική
Σπάθα-Δάφνη
Πανακρωτηριακός-Θύελλα

2η αγωνιστική
Δάφνη-Πανακρωτηριακός
Θύελλα-Σπάθα

3η αγωνιστική
Πανακρωτηριακός-Σπάθα
Δάφνη-Θύελλα

6ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΔΑΑΟΧ-Ποσειδών Κ.Ρ.
Φωστήρας-Κρ. Αστέρας

2η αγωνιστική
Ποσειδών Κ.Ρ.-Φωστήρας
Κρ. Αστέρας-ΔΑΑΟΧ

3η αγωνιστική
Φωστήρας-ΔΑΑΟΧ
Ποσειδών Κ.Ρ.-Κρ. Αστέρας

7ος όμιλος

1η αγωνιστική
Τιτάν-Πλατανιάς
ΕΘΚ-Παλαιόχωρα
Ρεπό: Παγχανιακός

2η αγωνιστική
Πλατανιάς-ΕΘΚ
Παλαιόχωρα-Παγχανιακός
Ρεπό: Τιτάν

3η αγωνιστική
ΕΘΚ-Τιτάν
Παγχανιακός-Πλατανιάς
Ρεπό: Παλαιόχωρα

4η αγωνιστική
Τιτάν-Παγχανιακός
Πλατανιάς-Παλαιόχωρα
Ρεπό: ΕΘΚ

5η αγωνιστική
Παλαιόχωρα-Τιτάν
Παγχανιακός-ΕΘΚ
Ρεπό: Πλατανιάς

 

 

karta antonis garden