Η κλήρωση των Ελληνικών ομάδων στο Euro cup

Πόλο 17 Νοεμβρίου 2020, 19:21

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη (17/11) η κλήρωση της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου (4-6 Δεκεμβρίου), στην οποία μετέχουν τρεις (3) Ελληνικές ομάδες (ΝΟ Βουλιαγμένης, Απόλλων Σμύρνης, Πανιώνιος).

Ο Πανιώνιος, στον 1ο όμιλο που θα διεξαχθεί στη Βαρκελώνη, θα αντιμετωπίσει την “οικοδέσποινα” Μπαρτσελόνα, τη Γαλλική Τουρκουάν και την Ουγγρική Βαζούτας.

Ο ΝΟΒ του Μανώλη Μυλωνάκη στον 4ο όμιλο, οι αναμετρήσεις του οποίου θα πραγματοποιηθούν στην Γαλλία, θα έχει αντιπάλους την “οικοδέσποινα” Πεΐντε, τη Γερμανική Λούντβιχσμπουργκ και την Ελβετική Καρούζ.

Ο Απόλλων Σμύρνης του Κώστα Γαλανίδη, του Δήμου Δερμιτζάκη και του Μάριου Χατζηκυριακάκη (στον 7ο όμιλο που θα πραγματοποιηθεί στο Τσόλνοκ της Ουγγαρίας) θα αναμετρηθεί με την “οικοδέσποινα” Τσολνόκι, την Ισπανική Τεράσα και τη Γαλλική Στρασμπούρ.

Αναλυτικά οι οκτώ όμιλοι που προέκυψαν από την κλήρωση για τον προκριματικό γύρο του Euro Cup:

1ος όμιλος (Βαρκελώνη):
➢ Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
➢ Τουρκουάν (Γαλλία)
➢ Βαζούτας (Ουγγαρία)
➢ Πανιώνιος (Ελλάδα)

2ος όμιλος (Σαμπαντέλ):
➢ Γιάντραν Σπλιτ (Κροατία)
➢ Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
➢ Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)
➢ Σαμπαντέλ (Ισπανία)

3ος όμιλος (Κράνι):
➢ Όρβοσι (Ουγγαρία)
➢ Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
➢ Νουαζί (Γαλλία)
➢ Τρίγκλαβ Κράνι (Σλοβενία)

4ος όμιλος (Εξ αν Προβάνς):
➢ Βουλιαγμένη (Ελλάδα)
➢ Πεΐ ντ’Ε (Γαλλία)
➢ Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)
➢ Καρούζ (Ελβετία)

5ος όμιλος (Σαβόνα):
➢ Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς (Σερβία)
➢ Πότσνταμ (Γερμανία)
➢ Σαβόνα (Ιταλία)
➢ Μεντιτεράνι (Ισπανία)

6ος όμιλος (Ζάγκρεμπ):
➢ Μλάντοστ Ζάγκρεμπ (Κροατία)
➢ Πρίμορατς Κότορ (Μαυροβούνιο)
➢ Έγκερ (Ουγγαρία)
➢ Τριέστε (Ιταλία)

7ος όμιλος (Τσόλνοκ):
➢ Τσολνόκι (Ουγγαρία)
➢ Τεράσα (Ισπανία)
➢ Απόλλων Σμύρνης (Ελλάδα)
➢ Στρασμπούρ (Γαλλία)

8ος όμιλος (Βελιγράδι):
➢ Σίντεζ Καζάν (Ρωσία)
➢ Οραντέα (Ρουμανία)
➢ Νόβι Βελιγραδίου (Σερβία)

Στην επόμενη φάση (των “16”) θα προκριθούν οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο.

karta antonis garden