Η ΑΕΛ το Θεσσαλικό ντέρμπι, 1-0 τη Νίκη Βόλου

Super League 2 19 Νοεμβρίου 2022, 17:16

Η ΑΕΛ με "χρυσό" σκόρερ τον (πρώην παίκτη του ΟΦΗ) Μάριο Όγκμποε επικράτησε με 1-0 της Νίκης Βόλου στο στάδιο Αλκαζάρ.

/Bella Pizza

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 37ο λεπτό όταν ο Θωμαΐδης σέντρα, ο Πεντρόζο πάσαρε στον Όγκμποε κι αυτός από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μπάγιτς.

Έξι λεπτά αργότερα (31′) οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Πεντρόζο, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ πέρασε πρώτη στη βαθμολογία του 1ου ομίλου, αλλά με ματς περισσότερο καθώς η πλειοψηφία των υπολειπόμενων αναμετρήσεων της 3ης αγωνιστικής θα διεξαχθεί το μεσημέρι της Κυριακής.

Διαιτητής: Λεωνίδας (Τρίκαλα)
Βοηθοί: Μάνασης (Τρίκαλα), Τσεχελίδης (Μακεδονίας)

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης (79′ Μαξιμένκο), Ηλιάδης, Πλέγας (84′ Γαρουφαλιάς), Κ. Παπαγεωργίου (75′ Αντράντα), Θωμαΐδης, Όγκμποε, Πεντρόσο, Νικολιάς (84′ Τσουμάνης).

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Κάσσος, Παναγιωτίδης, Δεληζήσης, Ανδρέου (57′ Μορέιρα), Γρομητσάρης, Μέτσε (67′ Τσουκαλάς), Κυριακίδης (67′ Γαβριηλίδης), Μιράντα, Μιλούνοβιτς (57′ Σιαφά), Ροχάνο.